محسن مومنی: جشنواره حسنات تلفیق هنر و خدمت است
می 14, 2018
محمدرضا فروتن: فیلم سازان باید بدانند با چه هدفی فیلم تولید می‌کنند
می 14, 2018

برپایی نشست هنرمندان جوان با همایون اسعدیان از برنامه‌های جنبی هفتمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات بود که مورد استقبال خوب فیلمسازان قرار گرفت.

همایون اسعدیان در این نشست در ابتدای صحبت‌هایش از کاهش کیفیت تولیدات سینمایی سخن به میان آورد و گفت: سینما تعیین کننده ذائقه مردم است و متاسفانه آثار بی محتوایی که تولید می‌شود و با استفاده از روش‌های سخیف سعی در جذب مخاطب داریم، ما را به بیراهه می‌برد.

وی اضافه کرد: ما فیلمسازان انسان‌های حقه‌بازی هستیم، یک تئوری درست شده بین فیلم‌سازان که وقتی یک پرفروش می شود و بین ۱۰ تا ۲۰ میلیارد تومان به فروش می‌رسد، می‌گویند این فیلم برای مردم ساخته شده است اما وقتی یک فیلم کم به فروش می‌رود عنوان می‌شود فیلم را برای دل خودم ساختم.

این کارگردان سینمای ایران با اشاره به اینکه قرار نیست فیلمی ساخته شود که باب میل و سلیقه مردم باشد و چون مردم این دست فیلم‌ها را می پسندند باید ساخته شود، افزود: هنرمند باید در جهت ارتقا فرهنگ مردم گام بر دارد نه اینکه آنچه مردم می‌خواهند و در سطح فرهنگ مردم هست را بسازد.

فیلم‌ساز نباید درجا بزند

‌وی با بیان اینکه یک فیلم‌ساز نباید درجا بزند و باید همیشه 10 قدم جلوتر از مردم حرکت کند نه اینکه اقدام به ساخت فیلمی که مردم آن را بپسندند، ادامه داد: خود فیلم‌ساز باید فیلمی بسازد که باعث پیشرفت جامعه شود و برخی به بهانه توجه به مردم اقدامات فریبکارانه انجام می‌دهند.

اسعدیان با اشاره به اینکه من منکر اینکه گاها بخش اقتصادی غالب می‌شود و تهیه کنندگان را سوق می دهد که تن به ساخت فیلم‌های بی‌محتوا دهند که در آن از هر روشی استفاده کنند تا مخاطب را بخندانند یا به مذاق مخاطب خوش آید، گفت: نباید از هر گونه شوخی دم دستی برای خندان مردم استفاده کرد.

وی با بیان اینکه دوران فیلم‌های مدل قیصر بازی کردن، گذشته است، اضافه کرد: باید واقع بینانانه نگریست شاید از هزاران فیلمی که در امریکا ساخته می شود تنها آن مواردی که پر محتوا است را نشان می‌دهند.

کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس به شدت معترض به سخنان عده‌ای بود که به دنبال خصوصی‌سازی فیلم‌سازی هستند و معتقدند حمایت دولت یا تخصیص سوبسید به فیلم‌ها نباید صورت گیرد.

وی ادامه داد: در تمام دنیا دولت حامی فیلمساز است و بستر را برای تولید فیلم‌هایی که عامل ارتقای فرهنگ مردم می‌شود، را فراهم می‌سازد و اینکه در ایران عده‌ای به دنبال خصوصی کردن کامل فیلم‌سازی هستند، برایما قابل تامل است.
وی که کارگردانی ده‌ها فیلم را در کارنامه کاری خود دارد، ادامه داد: دولت‌ها باید محدودیت را جلوی پای هنرمندان بردارند.

اسعدیان گفت: به جای اینکه تلاش کنیم که بنیاد فارابی به بخش فرهنگ کمک کنند و سوبسید بدهد عده ای آمده اند که ریشه حمایت دولتی را قطع کنند.

وی با اعتراض شدید به این سخن اعلام کرد: چرا باید بخش خصوصی وارد فیلم سازی شود و ضرر بدهد.

این کارگردان و فیلم نامه نویس سابقه دار عرصه سینما خبر از ساخت و تولید فیلم ارزشمندی داد که برای ساخت آن نیاز به تامین بودجه ۵ میلیارد تومانی است ، گفت: با توجه به اینکه این هزینه را نمی توان یکجا تامین کرد بنابراین وظیفه نهادها است که از این فیلم  حمایت کنند و اگر این نگاه غالب شود که همواره در ترازوی سود وزیان ساخت هر فیلم سنجیده شود خیلی کاسب کارانه است.

اسعدیان که شاخص ترین کارش را طلا و مس می داند، اظهار داشت: اینکه یک موضوع پیش پا افتاده را نشخوار کنیم و به مخاطب ارائه کنیم یک کار مبتذلی است.

وی با اظهار اینکه باید به سمت ساخت فیلم های سرگرم کننده استاندارد برویم نه اینکه برای خنداندن مردم حتی شلوار را از پا در بیاوریم،گفت: همیشه اینگونه نیست که افرادی که به سینما می روند برای سرگرمی و خندیدن بروند بلکه عده ای هم برای اینکه اندیشه بگیرند به سینما می روند.

جای خالی فیلم‌های اکشن حس می‌شود

وی با اعلام اینکه امروز جای خالی فیلم‌های اکشن حس می‌شود ما برای این دست از مخاطبان که به دنبال فیلم‌های زد و خورد و اکشن هستند، فیلمی نداریم سالنی نداریم سینمایی نداریم و این نقاط ضعف ماست، اضافه کرد: اگر به دنبال این باشیم که مثلا یک صد فیلم در سال تولید کنیم و یکصد فیلم‌ فرهنگی باشد قطعا سینما سرپا نمی‌ماند ما باید برای مخاطبین مختلف خود خوراک داشته باشیم و همه مخاطبین را چه آنچه برای وقت گذرانی و سرگرمی می‌رود چه کسانی که برای اندیشه ورزی می‌روند و چه افرادی که به دنبال فیلم‌های اکشن و ضد و خورد هستند، باید فیلم تولید کنیم.

 کارگردان و فیلم‌نامه نویس پر سابقه کشور که کار خود را در سینما با بازی در یک فیلم اکشن شروع کرد و امروز دیگر فیلم‌های اکشن باب طبعش نیست، گفت: باید سینما خوراک برای قشر فرهنگی هم داشته باشد که آنها را به فکر فروببرد.

 وی با بیان اینکه اگر چه امروز سرمایه سالاری بر سینما حکم رانی می کند اما اینگونه نیست که نتوان فیلم ارزشمند ساخت، اضافه کرد: افرادی که به دنبال اقتصاد هستند در کنار این قضیه از سیمای اندیشه ورز حمایت کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *