اسامی داوران ششمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اعلام شد
فوریه 20, 2017
اسامی داوران جوان ششمین دوره جشنواره اعلام شد
فوریه 25, 2017

 

نشست خبری ششمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان برگزار و از پوستر این دوره جشنواره رونمایی شد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم حسنات، نشست خبری ششمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان صبح امروز (دوشنبه ۲ اسفند ماه) با حضور رسول صدرعاملی دبیر، حسین مولایی رییس، سیدعلی نکویی رئیس شورای سیاستگذاری، محمدسعید عشاقی جانشین رئیس، ناصر باکیده مشاور دبیر ششمین جشنواره حسنات و اهالی رسانه‌های گروهی اصفهان در سالن اجتماعات کانون حسنات شهر اصفهان برگزار شد.

بنا بر  این گزارش، در ابتدای مراسم پس از پخش آیاتی از قرآن کریم و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران کلیپی از تاریخچه جشنواره حسنات شروع تا به امروز برای حاضران و اصحاب رسانه پخش شد.

پس از آن حسین مولایی رییس جشنواره حسنات ضمن خیر مقدم به حضار و آرزوی موفقیت برای آنها و بیان اینکه جشنواره حسنات در موعد مقرر انجام خواهد شد، گفت: یک حرکت ملی به راه افتاده و با قبول دبیری آن توسط آقای صدرعاملی با جدیت بیشتری دنبال خواهد شد. شوق و استقبال جوانان ما را به ادامه راه ترغیب می‌کند که موضوع احسان و نیکوکاری در قالب هنر و با زبان هنرمندان برای مردم بازگو شود. چشمان و دستان زیادی در انتطار نیکوکاری هستند و تاثیر هنر در رساندن این پیام قطعا زیاد خواهد بود.

در اين نشست حسين ملايي در پاسخ به سوالي در ارتباط با توجه جشنواره حسنات به موضوعات زيست محيطي و فرهنگ سازي در اين زمينه نيز تاكيد كرد: موضوع احسان و نيكوكاري گستره بسيار وسيعي دارد كه به تمامي نيازهاي بشري توجه دارد.
وي افزود: تا 40 سال پيش شايد برخي مسايل مانند آلودگي هوا و آب در اصفهان در مركز توجه نبود اما امروز با توجه به بحران و مشكلاتي در اين زمينه مسايل زيست‌محيطي از اهميت خاصي برخوردار است.
رئيس جشنواره فيلم كوتاه حسنات با بيان اينكه جشنواره حسنات نيز در جلسات خود بر اين موضوع تاكيد داشته است و محيط زيست به عنوان يك بخش مهم مورد توجه قرار گرفته است، تاكيد كرد: از سازمان محيط زيست هم انتظار داريم در اين زمينه موضوعات خاص را به هنرمندان براي ساخت فيلم ارائه كند.
ملايي در پاسخ به اين سوال كه آيا در پنج دوره گذشته خيريه‌هايي به ساخت فيلم‌ مستند بريا جشنواره اقدام كردند، تاكيد كرد: بايد بر اين مطلب تاكيد كنم كه بسياري از خيريه‌هاي اصفهان مانند خيريه صرع، خيريه حضرت ابوالفضل (ع)، خيريه كمال، بنياد فرهنگي امام محمد باقر (ع) و غيره عملكرد تخصصي دارند كه اين مورد در كشور كمتر ديده شده است.
وي ادامه داد: ما به بسياري از خيريه‌هاي شاخص كشور اعلام كرديم كه از فعاليت‌هاي شاخص خود فيلم مستند تهيه كنند كه در جشنواره حسنات نيز مورد استقبال خواهند بود ضمن اينكه در سال‌هاي گذشته فيلم‌هايي مستند از فعاليت برخي خيريه‌هاي اصفهان تهيه شده است.

در بخش دیگری از نشست، سیدعلی نکوئی با ابراز خرسندی از اینکه جشنواره امسال نیز با نظم بهتر و در زمان مقرر انجام خواهد شد، گفت: وقتی بحث از احسان و نیکوکاری می‌شود طیف وسیعی را در بر می‌گیرد و جشنواره نیز با نگاه امروز ضرورت کمک به جامعه را به صورت سازمان یافته احساس می‌کند. عنایت خاصی به موسسات داریم؛ اصفهان دارای خیریه‌های زبانزد است و مردم در این گونه امور مشارکت عمومی دارند. در جشنواره در کنار نمایش آثار هنری خیریه‌های شاخص را معرفی خواهیم کرد و از یک چهره خدوم قدردانی خواهد شد.

 

در ادامه رسول صدرعاملی دبیر ششمین جشنواره حسنات سخنان خود را با ادای احترام به «زاون قوکاسیان» از پایه‌گذاران جشنواره و «عباس کیارستمی» آغاز کرد و گفت: به احترام کیارستمی بزرگ که ایران به او مدیون است و زاون عزیز بایستیم و فاتحه بخوانیم.

وی افزود: روزی که دبیری این جشنواره به من پیشنهاد شد فکر نمی‌کردم که بتوانم موفق شوم و خیلی سخت بود که ششمین دوره را بعد از دوره‌‌های موفق سپری شده، دبیر باشم. با این وصف، سعی کردم فضا را طوری فراهم کنم تا همه مسئولان که اندک دغدعه فرهنگی دارند، در برپایی جشنواره حسنات، در کنار ما باشند. جامعه پر فراز و نشیبی داریم و این سبب می‌شود تا سینمای ما نیز تلخ ‌شود چون فیلمساز موظف است که به دغدغه‌ها بپردازد. در این بین جشنواره حسنات با موضوع نیکوکاری فیلمسازان را تشویق به فیلمسازی می‌کند.

صدرعاملی ادامه داد: بدون هیچ شعاری حسنات مرکز شناسایی و استعدادیابی فیلمساز و نویسنده شده است. ماموریت جشنواره حسنات این است که بگوید به نیکوکاری فکر کنید. امسال با کمک دوستان طرح «هر شهروند یک فیلم» را مطرح کردیم. در هیچ کشوری در دنیا این همه علاقه‌مند به سینما و هنر وجود ندارد. «هر شهروند یک فیلم» از ذوق و شوق جوانان آمد. در کمترین زمان هزار فیلم به جشنواره ارسال شد که بعد از پایان هر فیلم احساس خوبی خواهید داشت. اسامی و عکس‌های ۱۰۰۰ فیلمساز در فیلمشناخت جشنواره چاپ خواهد شد.

دبیر جشنواره حسنات گفت: این جشنواره مثل زاینده‌رود راهی نیک را باز خواهد کرد و راه خود را ادامه خواهد داد. از هر یک از بزرگان و مسئولان شهر که می‌خواهند در کنار جشنواره باشند، دعوت می‌کنیم که بیایند.

دبیر ششمین جشنواره حسنات در ادامه در مورد حمایت شهرداری‌ و سایر مراکز اظهار کرد: قول‌هایی داده شده، اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است. جشنواره به صورت استانی و با نگاه ملی برگزار می‌شود و فیلم‌ها در بسیاری از استان‌ها به صورت همزمان اکران می‌شود. نگاه جشنواره در وهله اول از استانی به ملی شدن است. بعد به بین‌المللی شدن چشم دارد. ۱۶ فیلم از ۱۶ کشور جهان و ۱۵ فیلم در بخش نگاه به سینمای آلمان در این دوره از جشنواره، در بخش سینمای ملل حضور دارند.

وی افزود: هیچکس در این جشنواره به‌خاطر پول کار نکرده و همه با حال خوش، به نیت برآوردن اهداف جشنواره کار کرده‌اند. جشنواره کودک در کنار معماری توانست اصفهان را به جهان بشناساند و امیدواریم که حسنات هم در کنار آنها قرار بگیرد؛ امیدوارم که جشنواره اصحاب رسانه را راضی کند و رضایت مردم را هم جلب کند.

در بخشی از  این نشست، محمد سعید عشاقی جانشین رئیس جشنواره حسنات اظهار داشت: تعداد کل آثار رسیده به دبیر خانه ششمین دوره جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان بالغ بر 2 هزار و 765 اثر است که در بخش ملی 1 هزار و 785 و در بخش شهروندی 980 اثر به دبیر خانه جشنواره ارسال شده است.

وی به بخش های مختلف ششمین دوره جشنواره حسنات اشاره کرد و گفت: بخش داستانی، مستند، پویانمایی و فیلمنامه از جمله این بخش‌ها است.

عشاقی  با بیان اینکه بیشترین آثار رسیده به این دوره از جشنواره حسنات داستانی است و بالغ بر 718 اثر است، ادامه داد: فیلمنامه، مستند و پویانمایی به ترتیب بیشتری اثر با 569، 361 و 137 اثر است.

وی تعداد آثار راه یافته به بخش مسابقه ملی را در بخش داستانی 39 اثر، پویانمایی 25، فیلمنامه 24 و مستند را 18 اثر اعلام کرد و ادامه داد: 29 استان و 177 شهر در سطح کشور در ششمین دوره جشنواره حسنات شرکت کردند.

جانشین رئیس جشنواره حسنات بیان داشت: 5 استانی که رتبه اول تا پنجم را در حوزه بیشترین آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره حسنات داشته است به ترتیب تهران با 456، اصفهان با 307، خراسان با 107 اثر و قم با 73 اثر و گیلان و مازندان به صورت مشترک با 72 اثر است.

وی تعداد آثار ارسالی فیلم سازان اصفهان به ششمین جشنواره را در بخش داستانی 97، مستند 56، پویانمایی 21 و فیلمنامه با 133 اعلام کرد و ادامه داد: تعداد آثار راه یافته فیلم سازان اصفهانی به بخش مسابقه ملی را در بخش داستانی 5 اثر، مستند یک اثر، پویانمایی 3 اثر و فیلمنامه را 2 اثر خواند.

عشاقی با اشاره به اینکه در بخش داوران جوان 147 نفر ثبت نام کردند، اعلام کرد: در طی روزهای آینده مصاحبه و پذیرش نهایی داوران جوان انجام می‌شود.

وی به بخش مسابقه کتابخوانی اشاره کرد و ادامه داد: از تعداد 8 هزار نفر شرکت کننده 5 هزار  و 455 پاسخ صحیح داده‌اند که 70 درصد از استان اصفهان و 30 درصد از کل کشور هستند و شرکت‌کنندگان از شهرهای قم، خوزستان ، لرستان ، مشهد، خراسان جنوبی، کرمانشاه، یزد، اهواز، شیراز، چهارمحال و بختیاری، کرمان، تهران، البرز و اصفهان هستند.

عشاقی اضافه کرد: تعداد آثار رسیده در جشنواره اول بالغ بر 800، دوم 677، سوم 931، جشنواره چهارم یک هزار و 145، پنجم 2 هزار و 200 و ششم 2 هزار و 765 اثر است.

جانشين رئيس جشنواره فيلم كوتاه حسنات همچنین در این نشست با اشاره به اينكه 50 فيلم در بخش محيط زيست به جشنواره حسنات ارسال شده است، ابراز داشت: اين فيلم‌ها در بخش شهروندي جشنواره در حال بررسي هستند.
وي افزود: از سويي با توجه به برگزاري جشنواره فيلم سبز توسط سازمان محيط زيست و پيشنهاد شده است با برقراري تفاهم‌نامه‌اي ميان جشنواره حسنات و سبز آثار مشترك براي هر دو جشنواره نمايش داده شود.
عشاقي درباره ارتباط با تعامل جشنواره با كميته امداد تاكيد كرد: مكاتباتي با اين نهاد انجام شده است و امسال در حد اطلاع رساني از حضور كميته امداد در اين جشنواره بهره‌مند مي‌شويم.

در این نشست، خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان اصفهان پرسش‌های خود را از مدیران جشنواره مطرح کردند.

رسول صدرعاملي دبير جشنواره فيلم كوتاه حسنات در پاسخ به سوالي در ارتباط با امكان اكران فيلم‌هاي جشنواره فيلم كوتاه حسنات در طول سال در سينماهاي اصفهان اظهار داشت: صبح امروز جلسه‌اي با دوستان دبيرخانه در اين ارتباط داشتيم و قرار بر اين است تا تمام فيلم‌هاي پنج سال گذشته به شكل دي وي دي و به نفع صاحبان اثر فروخته شود.

وي در ارتباط با پيشنهادي درباره اختصاص يك روز به نمايش فيلم‌هاي كوتاه در يك مكان مشخص آن را قابل تامل ارزيابي كرد.

محمد سعيد عشاقي نيز در اين زمينه توضيحاتي ارائه كرد و بيان داشت: در جشنواره‌هاي گذشته گاه فيلمسازان تمايل نداشتند كه فيلم آنها در مكاني به جز جشنواره حسنات نمايش داده شود اما اكنون تصميم ما بر آن است كه طرح از جشنواره تا جشنواره در ارتباط با نمايش فيلم‌هاي جشنواره حسنات برقرار شود و بر اين اساس امكانات سخت‌افزاري رسيدن به اين طرح فراهم شده و مراحل حقوقي نيز در حال پيگيري است.

در ادامه دبير جشنواره فيلم كوتاه حسنات درباره حضور داوران در جشنواره حسنات ابراز داشت: بايد به اين نكته اشاره كنم كه اين جشنواره اعتبار خود را تنها از حضور چهره‌هاي مشهور به دست نياورده است بلكه با توجه موضوع خاص، نوع تاثيرگذاري و استعداديابي از هنرمندان اعتبار كسب كرده است اما تامل زياد روي تك تك فيلم‌ها توسط داوران برگزيده بررسي انجام شده است.

وي با بيان اينكه داوري‌ها در دو در دو بخش داستاني و مستند انجام شده است، گفت: داوري‌ها از سلامت بالايي و كارشناسي شده برخوردار خواهد بود و كارشناسان اين عرصه از افرادي هستند كه كوچك ترين ويژگي خاص فيلم از ديد آنها پنهان نخواهد بود.

صدرعاملي در پاسخ به سوالي در ارتباط با داوران جوان گفت: همانگونه كه در بخش هر شهروند يك فيلم يك هزار شهروند با جسارت فيلم ساختند كه داراي عنوان، آغاز، اوج و تيتراژ است داوران جوان نيز با توجه به فراخوان استقبال خوبي كردند.

وي افزود: بر اين اساس از اين ميان 147 متقاضي، 120 داور جوان براي داوري فيلم‌هاي جشنواره انتخاب شدند كه اين افراد مفاهيم و اصول سينما را به خوبي درك مي‌كنند.

صدرعاملي در ارتباط با حضور فيلمسازان مطرح كشور در جشنواره حسنات وساخت فيلم وي‍ه اين جشنواره گفت: مي‌توان به عنوان يك ايده مناسب براي سال آينده اين مطلب مورد توجه قرار گيرد كه از 10 فيلمساز برتر كشور بخواهيم كه براي جشنواره حسنات فيلم بسارند همان گونه كه امسال ايده نوين هر شهروند يك فيلم به جشنواره اضافه شد.
وي ارتباط با محل برگزاري ششمين جشنواره حسنات نيز گفت: با توجه به آماده نشدن پرديس سينمايي چهارباغ محل برگزاري به زودي اعلام مي‌شود و اين امكان وجود دارد كه از سالن حوزه هنري استفاده شود.
دبير جشنواره فيلم كوتاه حسنات با اشاره به كشف استعدادهاي جوانان توسط جشنواه حسنات و معرفي هنرمنداني مانند سعيد روستايي و رقيه توكلي به جامعه هنري كشور تصريح كرد: بايد پس از برگزاري جشنواره فيلم كوتاه حسنات در ارتباط با برگزيدگان تدبيرهاي خاصي لحاظ شود بدين معنا كه به حال خود رها نشوند و براي ساخت فيلم بعدي رصد و تشويق شوند.
وي با بيان اينكه براي ارسال فيلم به جشنواره حسنات محدوديت شركت فيلم در ديگر جشنواره ها وجود ندارد چرا كه حسنات يك جشنواره فيلم موضوعي است، گفت: اميدواريم در سال‌هاي آينده جايگاه جشنواره را به جايي برسانيم كه فقط براي جشنواره فيلم توليد شود.
در ادامه سيد علي نكويي رئيس شوراي سياست‌‌گذاري جشنواره حسنات در ارتباط و پيوند جشنواره با متن جامعه و مردم نيز بيان داشت: اين موضع دغدغه سالهاي گذشته ما تاكنون است چرا كه معتقديم بايد تلاش‌هاي هنرمندانِ اين جشنواره در جايي به نمايش درآيد.
وي ادامه داد: گرچه آموزش و یرورش، صدا وسيما و زندان ها تا حدودي براي جشنواره حسنات به ما كمك كردند اما اغلب دستگاه‌ها آن گونه كه انتظار داشتيم به شكل عملي از اين فعاليت استقبال نكردند و اين مشكلي است كه در راستاي ارتباط بهتر جشنواره با متن مردم حس مي شود.
نكويي گفت: ما عقيده داريم كه فيلم‌هاي جشنواره بايد براي مردم ارائه شود و اميدواريم سينماها مدارس و سالن‌هاي سطح شهر اين فيلم‌ها را به نمايش بگذارند كه اين امر يكي از اهداف ماست.
عشاقي نيز در اين ارتباط با بيان اينكه فيلم‌هاي جشنواره حسنات سال گذشته در برخي مساجد شهر نيز به نمياش درآمد، بيان داشت: اين جشنواره براي ما هيچ مزيت سياسي و اقتصادي نداشته است بلكه همواره ارتباط با مردم ما از اهميت خاصي برخوردار است.

وي ادامه داد: شايد ما هنوز به آن حد از انتظار درباره ارتباط مردمي با جشنواره نرسيده باشيم اما انتظار مي رود با توجه به اضافه شدن بخش هر شهروند يك فيلم، جشنواره ششم در ارتباط با مردم متفاوت تر از گذشته باشد.

جانشين رئيس جشنواره فيلم كوتاه حسنات با بيان اينكه امسال پخش همزمان فيلم‌هاي جشنواره حسنات را در دانشگاه صنعتي اصفهان شاهد خواهيم بود، تاكيد كرد: همچنين همايش‌هاي هنري براي معرفي جشنواره در اين دانشگاه نيز و در دانشگاه فرهنگ و هنر دبيرخانه دايمي اين جشنواره تشكيل شده است.
وي ادامه داد: در همكاري با آموزش و پرورش فراخوان جشنواره در بخش شهروندي به تمام دبيرستان‌هاي استان ارسال شده است و حدود 60 اثر شهروندي از دل مجموعه آموزش و پرورش انتخاب شد.

عشاقي تصريح كرد: سال گذشته در 25 استان و 29 شهر كشور همزمان پخش فيلم‌هاي جشنواره حسنات نكوداشت خيران را داشتيم و در برخي استان‌ها اكران فيلم هاي جشنواره حسنات در مساجد هماهنگ شده است كه همه اينها نشانه ارتباط خوب جشنواره با مردم است.
وي اضافه كرد: در همكاري حسنات با نهاد كتابخانه‌هاي كشور مسابقه كتابخواني از كتاب داستان راستان نوشته شهيد مطهري به مسابقه گذاشته شد كه هشت هزار شهروند در اين برنامه شركت و پنج هزار و 600 نفر پاسخ صحيح دادند و بر اين اساس ژ قصد داريم اين ارتباط خوب با مردم را جايگاه ويژه در جشنواره قرار دهيم.

در ادامه نشست، ناصر باكيده مشاور دبير جشنواره حسنات نيز در ارتباط با انتخاب داوران جشنواره فيلم كوتاه حسنات تاكيد كرد: جشنواره حسنات در بحث انتخاب هيئت‌هاي انتخاب وداوري سه شيوه اجرايي پيش بيني كرده است.
وي افزود: هيئت داوران اصلي جشنواره داراي خط ملي هستند كه هفت نفر براي داوري فيلم‌ها و سه نفر در بخش فيلمنامه انتخاب شده‌اند.

باكيده با بيان اينكه در بخش داوران جوان نيز در حوزه پرورش جوانان گام برداشتيم تا نگاه نقادانه به فيلم‌ها را به درستي لحاظ كند، گفت: برای انتخاب داوران جوان فراخوان عمومي در سطح شهر پخش شد كه مجموعه‌اي به عنوان هيئت داوران جوان انتخاب شدند.
وي اضافه كرد: همچنين در اين دوره از جشنواره حضور و مشاركت مردم در امر داوري را خواهيم داشت و در بخش هر شهروند يك فيلم آثار با توجه به آراي مردمي انتخاب مي‌شود.

 

در بخشی دیگر از این نشست، خبرنگاران برتر رسانه‌های استان از سوی مدیران جشنواره مورد قدردانی واقع شدند.

همچنین در این نشست، داوران این دوره جشنواره معرفی شدند و پوستر ششمین دوره جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان با طرحی از محمدروح‌الامین رونمایی شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *