روز پایانی جشنواره حسنات در استان البرز
مارس 4, 2012
حضور جمشید ارجمند و عباس گنجوی در بین فیلمسازان باعث اشتیاقی دوچندان شد
مارس 4, 2012

به گزارش ستاد خبری دومین جشنواره فیلم حسنات؛از نکات برجسته این جشنواره حضور فعالان عرصه هنر و مدیریت فرهنگی بود.از جمله مهدی مسعود شاهی که تجربه بیش از سی سال فعالیت های فرهنگی را در کارنامه خود دارد.

مهدی مسعودشاهی ،مدیرعامل مؤسسه امور جشنواره های فیلم،عضو هیات امنای بنیاد ملی بازی های رایانه ای،موسس و مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری صبا، تجربه مدیریت فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی،سازمان صدا و سیما و همچنین دبیر جشنواره بین المللی فیلم فجر در سال های 1388 و1389 بوده است.

درگفتگوی مسعود شاهی با ستاد خبری جشنواره به ارزیابی جشنواره حسنات پرداختیم که نتیجه آن مصاحبه ی است که پیش روی شماست.

*  فیلم ها ی جشنواره حسنات را چگونه ارزیابی می کنید ؟

–  ابتدا مراتب  تشکر و قدردانی را از دست اندرکاران دارم که آن ها در تلاش هستند که جشنواره بتواند قدم های بهتری بردارد.با برگزاری جشنواره ها یک درک متقابلی بین دست اندرکاران و هنرمندان به وجود می آید . به صورت کامل موفق به دیدن فیلم ها نشدم اما توانستم در روز چهارم به نمایش بعضی از فیلم ها برسم.خوشبختانه در جامعه ارزش ها یی وجود دارند که با دیدن این آثارنمایش داده شده مشخص شد هنرمندانی هستند که به این ارزش ها و سرمایه ها اهمیت می دهند ودر این جشنواره فرصتی می یابند تا این ارزش ها را بیان کنند

* نظرتان در مورد حمایت بخش خصوصی از این گونه جشنواره ها چیست؟

–  من این حرکت را به عنوان یک امتیاز بزرگ می بینم . در جشنواره ای که به هر حال بخش خصوصی متولی برگزاری است .باتوجه به تعلقات فکری و تنوع فعالیتی ؛به یک کار تکمیلی اقدام کرده اند.یعنی یک ابزار مناسبی برای معرفی فعالیت خود انتخاب کرده و قطعا سینما و رسانه های سمعی و بصری قدرتمند تر از ابزارهای بیانی است که خوشبختانه که جای شکرگزاری داردو مسولان امر در کنار فعالیت های دیگرشان این گونه به بخش های فرهنگی اهمیت می دهند و در واقع دغدغه فعالیت های فرهنگی را از تعلقات فکری خود حذف نکرده اند.

وقتی پرونده فرهنگی در کنار کارها قرار بگیرد، پیشرفت هم تاثیرگذاریش بیشتر است و الگوی خیلی خوبی است در زمینه های مختلف اقتصادی ،فرهنگی ، هنری.هر کس می خواهد یک فعالیت گسترده ای کند باید یک فایل قوی و موثر فرهنگی هنری در کنار فعالیت هایش داشته باشد. که خوشبختانه این موقعیت در جشنواره حسنات ایجادشده و فکر می کنم تاثیرش را در سال های آینده بیشترمی بینیم.

*  آینده این جشنواره را چگونه ارزیابی می کنید؟

– خیلی خوب .جشنواره به هر حال با سرمایه های بسیار بزرگ مادی و معنوی شروع شده  و قطعا این سرمایه گذاری ارزشمند است و ابعاد مختلفش هم از همین سال دوم دیده شده .

*  چه پیشنهادی برای مسولان استانی و کشوری دارید تا این جشنواره با کیفیت بهتری برگزار شود؟

– برای هنرمندان که سرمایه های اصلی این حرکت هستند پیشنهاد دارم که استعدادهایشان را در شناخت موضوعات منطقی ای و محیطی خودشان داشته باشند.

برای برگزارکنندگان و دست اندرکاران  این امر خیرپیشنهاد جدیدی دارم؛ حرکت دیگری که می توانند انجام دهند در چارچوب فعالیت های اقتصادی جاری خودیک نگاه اقتصادی به توسعه این جریان فرهنگی داشته باشند.علاوه بر حمایت های که در برگزاری این جشنواره ها دارند می تواندیک فتح بابی بکنندو درجهت رفع نیاز های مادی هنرمندان تشکیل دهندو یک صندوق یا موسسه ای برای آتیه هنرمندان و فیلم سازان با سیاست گزاری های خودشان درچار چوب مقررات اقتصادی تشکیل دهندتا بتوان به هنرمندانی که در این رشته فعالیت می کنند کمک ها و وام هایی داده شود و این قدم بذر خوبی است که در آینده ثمر می دهد

به نظر من کشور ما به لحاظ مادی و معنوی از پتانسیل های بسیار خوبی برخوردار است. همین تفاوت های فرهنگی در موقعیت های مختلف جغرافیایی بزرگترین سرمایه ای است که در هیچ جای دنیا آن را نمی توان یافت.

.این اندوخته ها باید توسط خود این هنرمندان بیان شود .  به این معنی که هنرمندان هر منطقه و هر ناحیه آنچه را که در واقعیت و موقعیت خود شهر و جغرافیا یشان دارند شناسایی و مطرح کنند و قبل از آنکه به مرحلها ی از شناخت موقعیت اجتماعی خود برسند کارهایی بزرگ و گسترده تر  انجام ندهند. در روز پایانی جشنواره یک فیلم انیمیشن بسیار کوتاه دیدم ولی پیام بسیار بلندی داشت که می تواند در زندگی تماشاگر تاثیر بگذارد.

 یعنی از همه زوایا می توان این ارزش ها را دید و در تمام مناطق جغرافیایی این دیده می شود .  این توصیه را با جدیت عرض می کنم ما تا قبل  از اینکه خودمان را خوب بشناسیم به کار دیگری فکر نکنیم به ارزش های خود توجه کنیم وسعی کنیم آن ها را خوب بیان کنیم. داشته های فرهنگی و اعتقادی  ما بسیار است. 

جشنواره ها جایی برای کشف استعداد هاست.هنرمندان ما از ظرفیت،استعداد و توانایی بالایی برخوردارند.

لذا جشنواره این فرصت را ایجاد می کند و توصیه ام به مسئولان این است که این قطره ها را ببینند واین قطر ها خودش یک روز دریا می شود و به هر حال می تواند معرف این فرهنگ وآداب ورسوم و ارزش هایی که در کشور هست باشد . و امیدوارم که مسئولین استان و کشور  هم با جدیدت بیشتری این نگاه را دنبال کنند.گرچه برگزاری این گونه جشنواره ها خود حاکی از حمایت دستگاه های دولتی و خصوصی است.

مسعود شاهی در پایان گفت: به هر حال اگر هنرمندان پیش کسوت در این مجالس بیایند قبل از این که آنها تاثیر گذار باشند مطمئن هستم که تاثیر می پذیرند برای این که اندیشه های نابی که در این جشنواره هاست بدون آرایش و پیرایش است که قطعاً تاثیرگذاری آن دو چندان است. مثل همین فیلم هایی که خالصانه به مستند فکر کرده اند و از تاثیر گذاری خوبی برخوردارند.

نسل جوان ما با فکر حرکت می کند و از توانایی و ظرفیت بالایی برخوردار است و در عمل صادقانه رفتار می کند درست است که اختلاف سنی بین نسل ها هست، اما همگی باید سعی کنیم از یکدیگر بیاموزیم و درصدد پند و اندرز نباشیم تا یک حرکت جدیدی را آغاز کنیم.

ضمناً باید تلاش کنیم تا دغدغه های مالی و اقتصادی را برای جوانان حل کنیم تا بتوانند با فراغ بال بیشتری به اندیشه های خود در پرورش خلاقانه آثارشان توجه کنند و را آموزش را در پی بگیرند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *