همه این 120 فیلم برنده‌اند
مارس 8, 2017
جشنواره حسنات در راستای استعدادیابی جوانان فعالیت می‌کند
مارس 8, 2017

نویسنده کتاب قصه‌های مجید نویسنده کتاب قصه‌های مجید ارتباط سینما و داستان را تنگاتنگ برشمرد و گفت: بدون آشنایی با داستان نمی‌توان فیلم خوب ساخت.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم کوتاه حسنات، هوشنگ مرادی کرمانی عصر چهارشنبه در نشست با هنرمندان و علاقه‌مندان هنر سینما از برنامه‌های ششمین جشنواره فیلم کوتاه حسنات اصفهان اظهار داشت: من همشهری افتخاری یک از نزدیک‌ترین شهرهای اصفهان و خود اصفهان هستم و هر جا نامی از آقای پور احمد برده می‌‌شود نام من نیز هست چرا که ‌نام‌های ما با هم گره خورده است.

وی افزود: من در روستا به دنیا آمدم و پس از دیپلم 50 سال در تهران زندگی کردم اما همچنان خودم را روستایی می‌دانم و در همه داستان‌های من  نیز موقعیت روستایی وجود دارد.

نویسنده کتاب قصه‌های مجید ارتباط سینما و داستان را تنگاتنگ برشمرد  اظهار داشت: همه چیز در این دنیا از کوه، دریا، بناهای تاریخی تا حافظ و کتاب‌هایش دارای داستان است و انسان نیز بدون قصه زنده نمی‌ماند .

وی ادامه داد: نیاز سینما به قصه نیز از همین جا آغاز می‌شود که همه چیز در جهان هستی از زنده و بیجان دارای قصه‌ای برای خود است.

مرادی کرمانی تاکید کرد: سینما همه چیز خود را از دکوپاژ، فلش بک، فلش فوروارد و دیگر زوایا از داستان گرفته است پس زمانی که با فردی به درستی با داستان آشنا نباشد نمی تواند فیلم خوب نیز بسازد.

وی اضافه کرد: در سینما کنجکاو کردن مخاطب می‌تواند مخاطب را تشویق به دنبال کردن ادامه داستان کند که این مطلب از روند پیشبرد داستان گرفته شده است.

نویسنده کتاب قصه‌های مجید با بیان اینکه  در این ارتباط تنگاتنگ از سویی ادبیات نیز باید ویژگی ایجاز را از سینما یاد بگیرد، ابراز داشت:  ادبیات این قرن دیگر این نوع زیاده‌گویی و توصیف‌های اضافی را در داستان نمی‌پذیرد چراکه هر توصیف در داستان به طور مثال توضیح در ارتباط با قد بلند شخص نیز باید در راستای پیشبرد داستان باشد.

وی با بیان اینکه باید در داستان موضوعی مطرح شود که خواننده از آن اطلاع ندارد و وادار به فکر درباره آن شود، اضافه کرد: ادگار آلن پوی می گوید اگر داستان کوتاهی گفته شود و در ذهن مخاطب ادامه پیدا نکند داستان کوتاه نیست بلکه چیزی است که خواننده از آن اطلاع کامل دارد.

مرادی کرمانی تاکید کرد: فیلم کوتاه باید به گونه‌ای باشد که در انتها ذهن فرد را به چالش بکشد و  خواننده را به فکر وادارد.

نویسنده کتاب قصه‌های مجید  در پاسخ به سوالی در ارتباط با نزدیکی مجیدِ پوراحمد  در فیلم و مجید مرادی کرمانی در کتاب گفت: قصه‌های مجید داستانی است که توسط دو فرد با ابزار مختلف بیان می‌شود، من اعتقاد دارم داستان  در هر ظرفی مانند سینما، نمایش رادیویی و  کتاب وارد شود شکل آن را به خود  می گیرد. پوراحمد مجید را با ابزار خود تعریف و من با نیز ظرف خود نوشتم.

وی در ارتباط با نثر قصه‌های مجید بومی گرا و ساده قصه‌های مجید و اینکه آیا واهمه‌ای نداشته که در فضای داستانی آن سالها به این شیوه داستان نگارش کرده است، ابراز داشت: عباس کیارستمی می‌گوید زمانی که انسان چیزی را می آفریند اگر از آن لذت ببرد به هیچ عنوان به این مطلب  فکر نمی‌کند که آیا مخاطب دارد یا خیر.

مرادی کرمانی گفت: برای من هیچ جایزه‌ای لذت بخش تر از نوشتن نیست و در تمام زندگی تنها چیزی که من را از سختی ها نجات داده همین نگارش است.

وی با بیان اینکه در زمان نوشتن خود درمانی می کنم و ذهن پر از تلاطم را بیرون می ریزم، گفت:  من خیلی راحت تاثیرگذاری داستان بر دیگران را درک می کنم چراکه زمانی که داستان بر خود من تاثیر بگذارد بر دیگران نیز خواهد گذاشت.

نویسنده کتاب قصه‌های مجید  در پاسخ به این سوال که  تخیل و واقعیت تا چه میزان در داستان باید وارد شود، گفت: اعتقاد دارم هیچ اثر هنری در جهان وجود ندارد که حاصل تخیل هنرمند نباشد بر این اساس هر اثر هنری یک پا در زمین یعنی واقعیت دارد و یک پا در آسمان  و آنچه ذهن خلاق انسان آن را ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه نویسنده باید ذهنیت خود را وارد فکر نویسنده کند، اظهار داشت: گاه داستان حاصل یک تصویر است پس یقین بدانید که تخیل نویسنده حتما در آن وارد می شود.

مرادی کرمانی در ارتباط با خلق شخصیت در داستان نیز تاکید کرد:  من تجربه خود را در این ارتباط بیان می‌کنم که آدم هایی که در ارتباط با آنها می نویسم  را می شناسم و در گوشه ای از ذهن من وجود دارند به طور مثال داستانی داشتم که 50 سال در ذهنم بود تا روی صفحه کاغذ آمد.

وی با بیان اینکه گاه برای خلق برخی شخصیت ها تحقیقات میدانی لازم است، تصریح کرد: باید یک بار دیگر به آدم ها و نوع لبخند، گریه، راه رفتن آنها دقت کنیم.

نویسنده کتاب قصه‌های مجید  تاکید کرد: مجید باورکردنی شده است و همه از رفتارهای وی خوششان می آید چراکه در واقع مجید خود من هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *