افتتاحیه معنوی هفتمین جشنواره حسنات برگزار شد
می 11, 2018
امرالله احمدجو: دستیابی به فیلمنامه قابل قبول شرط مهمی در فیلمسازی است/ برای آیندگان نیز فیلم بسازیم
می 12, 2018

فریدون خسروی، داور هفتمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات در کارگاه آموزشی با موضوع “همسایگی فیلم کوتاه با مدرنیسم” اظهار کرد: امروز با یکسری از قالب فیلم‌ها مواجهیم که نه مدرنیسم هست و نه سنتی. یک کار تقلیدی از غرب است که هنوز به اصالت عقل نرسیدیم.
وی افزود: هر گاه توانستیم که جریانات عقل گرایی و اصالت وجودی را از طریق فیلم به توده‌های مردمی برسانیم می‌توان گفت که وارد مرحله پست مدرن شدیم.
داور هفتمین دوره جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات تصریح کرد: اگر امروز شاهد چهره‌هایی همچون “عباس کیارستمی” و آثار ماندگار وی هستیم به این دلیل است که این هنرمند به فیلم‌سازی به چشم صنعت، درآمدزایی و کسب شهرت نگاه نمی‌کرد بلکه به دنبال این بود که بتواند فیلمی بسازد که با توده‌های مردمی ارتباط برقرار کند و حرف خود را در قالب هنر به نمایش در آورد.
وی با تاکید بر اینکه باید به سینما به عنوان یک جریان اندیشه ورزانه نگریسته شود، افزود: در شکل مدرنیسم فرد با ذهنیت خود اقدام به فیلم‌سازی و فیلم‌نامه‌نویسی می‌کند و از سنت گریزان است.
خسروی گفت: در پسامدرنیسم نگاه قالب، رئالیستی و واقع گرایانه است و با وجودی که در سطح دنیا به این سمت حرکت می کنند همچنان ما در سینمای ایران شاهد نگاه تقلیدی از غرب هستیم و گرفتار مدرنیسم شدیم.
وی با اشاره به اینکه در فیلم کوتاه باید رابطه ظرف و مظروف شکل بگیرد ، افزود: در فیلم کوتاه منظور ساختن فیلم در چند دقیقه نیست بلکه باید بتوانیم در فیلم کوتاه آن حرف و منظور خود را برسانیم و نسبت به آن مشخص شود فیلم باید چند دقیقه باشد.
داور هفتمین دوره جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اضافه کرد: در فیلم کوتاه باید رابطه بین زمان، ما و داستان شکل بگیرد و با نگاه مستقل به فیلم کوتاه نگریسته شود .
وی لازمه ساختن یک فیلم پر محتوا و قوی کوتاه را شکل گیری پاتوق‌های فکر و تبادل گفت‌وگو ما بین هنرمندان دانست و اضافه کرد: در ساخت فیلم کوتاه نباید دچار شتابزدگی شویم.
خسروی اظهار داشت: اگر چه ما در عصری زندگی می‌کنیم که مردم کمتر حوصله تماشای فیلم بلند، خواندن یک متن بلند یا حتی رمان و داستان بلند را دارند اما نباید با هدف زمان کوتاه، اقدام به ساخت فیلم کرد.
وی با اشاره به اینکه یک فیلمساز جوان باید عقل را محور آفرینش‌های خود قرار دهد، گفت: امروز بسیار کم شاهد یک فیلم خوب و حتی فیلم‌نامه خوب و رضایت بخش هستیم.
داور هفتمین دوره از جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات گفت: تصور من بر این است که در ایران هنرمندان در زمان خودشیفتگی مدرنیسم به سر می‌برند و هنوز نتوانستیم از این مرحله عبور کنیم و به مرحله پست مدرن برسیم.
وی بیان‌داشت: اگر چه امروز برخی از هنرمندان دچارخودشیفتگی مدرنیسم شده‌اند اما شاهد فعالیت افرادی هستیم که با وجود اینکه مقلد غرب یا شرق هستند اما در مرحله تقلید از غرب یا شرق هم به روز نیستند و الگوهای که متعلق غرب یا شرق دوران گذشته است، پیشه خود ساختند.
وی ادامه داد: عدم توجه به سنت و اندیشمندان گذشته و بی توجهی به اشعار نخبگانی همچون نظامی‌، عطار، مولوی، حافظ و غیره باعث شده که شاهد ساخت فیلم‌هایی باشیم که بی محتوا هستند.
خسروی با بیان اینکه فردی موفق است که اصالت جمع خود را حفظ کند و از جنس اجتماع حرف بزند و دچار سرخوردگی از سنت نشده باشد، تصریح کرد: ما هنوز در بستر سنت هستیم و هنوز مدرنیسم نشدیم که بخواهیم به پست مدرن برسیم و فعلا در مرحله تقلید کار میکنیم چون هنوز خواستگاه و نیاز آن شکل نگرفته است.
وی با بیان اینکه در شکل مدرنیسم فیلم ساز متکی به سیال ذهن است و متکی به ذهنیت خود است، اضافه کرد: ورود موضوعات مختلف به عرصه هنر سبب شکل گیری انواع مختلفی ازهنر شد که این موضوعات جدید را رمزگذاری کردیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *