مهنار افضلی: جشنواره حسنات انگیزه و نشاط لازم برای ساخت فیلم‌های حرفه‌ای را در جوانان ایجاد می‌کند
فوریه 13, 2016
گزارش تحلیلی جشنواره پنجم حسنات (کهکیلویه و بویر احمد): ارسال 7 اثر به جشنواره/ تنها اثر پویانمایی کهکیلویه در میان راه یافتگان به بخش مسابقه
فوریه 14, 2016

عضوهیئت انتخاب جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات گفت: در طول این سالها عرصه ساخت فیلم‌های انیمیشن بسیارشخصی‌سازی شده است و بر این اساس جشنواره حسنات باید زمینه تعامل بهتر میان انیماتورها را برقرار کند.

شکوفه سلطانی در گفتگو با ستاد خبری جشنواره حسنات درارتباط با میزان ارتباط فیلم‌های جشنواره حسنات با موضوع این جشنواره اظهار داشت: حسنات موضوعی با گستردگی بسیار زیاد است و بر این اساس تقریبا بیشتر آثار جشنواره در بخش پویانمایی به موضوع حسنات نزدیک بودند و به عبارتی  تا 70 درصد آثار ارتباط مناسبی با این مسئله داشتند.

وی در ارتباط با تحلیل آثار رسیده از نظر فنی و ساختاری نیز ابراز داشت: گرچه تعداد آثار ارسالی از سوی افراد آماتور به جشنواره حسنات زیاد بوده است اما در میان آثار بخش پویانمایی انیمیشن‌های نیز خوب بسیار زیاد بودند گرچه انتظار ما از انیمیشن‌سازان اصفهانی بیش از این بود.

عضوهیئت انتخاب جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات با اشاره  به اینکه اغلب افراد به کمیت آثار ارسالی بیش از کیفیت اهمیت دادند، ابراز داشت: برخی افراد تا 4 اثر را به جشنواره ارسال کردند که هیچ کدام از آنها از نظر فنی مناسب نبودند.

وی با بیان اینکه انیمشن رشته‌ای است که نیازمند تامل دراطراف و پرداخت خوب موضوع پیش از نگارش فیلمنامه است، ابراز داشت: هنرمندان جوان باید به این نکته دقت کنند که ساخت یک دقیقه انیمیشن با کیفیت در یک سال اهمیت بیشتری دارد تا 10 تا 12 انیمیشن فاقد کیفیت که اصلا نمی‌توان به آنها نگاهی انداخت.

سلطانی در ارتباط با اینکه انیمشن‌سازان جوان باید به چه نکاتی دقت کنند تا میزان توانایی خود را در زمینه ساخت انیمیشن ارتقا دهند، ابراز داشت: لازم است جوانان این عرصه با تماشای انیمیشن‌های حرفه‌ای مهارت‌های خود را افزایش دهند ضمن اینکه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی نیز باید از حالت تجاری‌سازی صرف خارج شوند تا هنرمندانی توانا در این عرصه پرورش پیدا کنند.

وی در ارتباط با تاثیر برگزاری جشنواره‌هایی مانند حسنات در نهادینه کردن فرهنگ نیکوکاری در جامعه و در تربیت هنرمندان بیان داشت: درشرایط کنونی که جامعه ما به سرعت به سمت و سوی مدرنیته پیش می‌رود توجه به سجایای اخلاقی و پیشگیری از کمرنگ‌ شدن نیکی‌ها ضرورتی است که یش از گذشته محسوس است و در این ارتباط باید به قول معروف شاخک‌های ادراکی هنرمندان حساس تر بشد تا ارزش‌های متعالی به ویژه مهر و عطوفت خانوادگی و ارزش های انسانی را در ذهن جامعه عمیق‌تر کند.

عضو هیئت انتخاب جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات ابراز داشت: در این راستا وظیفه هنرمندان است که با استفاده از ابزارهای مختلفی که در اختیار دارند این ارزش های انسانی را زنده نگه دارند و در این زمینه به ویژه نیازمند فیلمنامه‌های تاثیرگذار بیشتری هستیم.

وی اضافه کرد: فیلمنامه از مهم‌ترین بخش‌های ساخت فیلم‌های جذاب است که حتی از مضوع تکنیک نیز مهم تر است و این در حالی است که اکثر فیلمنامه‌های انیمیشن جشنواره دارای مشکل بودند.

سلطانی با ارائه پیشنهاداتی به جشنواره حسنات ابراز داشت: پیشنهاد من این است پیش از فراخوان جشنواره حسنات پژوهشی آماری در ارتباط با نیازهای جامعه انجام شود و سپس بر این اساس محورهای موضوعی جشنواره تبیین شود.

وی گفت: همچنین لازم است این موارد با نویسندگان و هنرمندانی که در دوره های قبلی جشنواره حضور داشتند پیش از اعلام فراخوان در میان گذاشته شود.

عضو هیئت انتخاب جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات با بیان اینکه باید کار گروهی در زمینه ساخت انیمیشن تقویت شود، گفت: عرصه  ساخت فیلم انیمیشن در طول این سالها بسیار شخصی سازی شده است اغلب انیماتورها با یکدیگر تعامل کمتری دارند.

وی اضافه کرد: در آثار ارسالی به جشنواره این مطلب به خوبی مشهود است که یک نفر تمام فعالیت‌های فیلمنامه نویسی، انیماتوری، کارگردانی را به انجام رسانده است و با توجه به اینکه هر کدام از این موارد نیازمند تخصص و دقت خاص است این امر موجب ضعف آثار می شود.

سلطانی با تاکید بر ضرورت تقویت فرهنگ کارهای گروهی گفت:  در این میان جشنواره حسنات می تواند در این زمینه همانند جرقه‌ای برای آشنایی هنرمندان عمل کند بدین معنا که در طول جشنواره و پس از آن افراد توانمند این عرصه را با یکدیگر آشنا کند تا این افراد با همکاری با یکدیگر بتوانند انیمیشن سازی را در پایتخت فرهنگی جهان اسلام تقویت کنند.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *