هیات انتخاب بخش فیلم‌نامه جشنواره چهارم آغاز بکار کرد
دسامبر 24, 2013
دبیرخانه جشنواره چهارم میزبان 160 مستند هنرمندان سراسر کشور
دسامبر 25, 2013

راضیه سراجی 29 ساله و دارای مدرک کاردانی فیلمسازی از مشهد است. فعالیت هنری خود را از سال 80 و با تدوین فیلم سایه ی آفتاب آغاز کرد. تدوین فیلم کوتاه قهوه تلخ، پایان دایره و تهیه کنندگی فیلم بلند گوشواره های گلی که به بخش مسابقه بیست و ششمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان نیز راه یافت از جمله فعالیت های هنری این هنرمند جوان مشهدی است که در کارنامه خود دارد.

مستند سایه های سنگی این هنرمند جوان در سومین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان موفق به دریافت جایزه شد. به این بهانه دبیرخانه جشنواره چهارم گفتگویی را با وی ترتیب داده است که متن آن را در ادامه آورده ایم.

تقویت مضامین احسان و نیکوکاری در جامعه کنونی چه تاثیراتی دارد؟

تقویت این بعد از انسانیت در جامعه می تواند آرامش و امنیت خاصی را به مردم جامعه القا کند چرا که این موضوع را می توان از دو بعد بررسی کرد یکی آرامش خیری که با انجام کار خیر به آرامش می رسد و دیگری آرامشی که به دلیل رفع شدن نیازمند نیازمندان در ذهن و زندگی آنها ایجاد می شود که تبعات این آرامش در جامعه بازخورد خواهد داشت و این بهرین روش برای ایجاد امنیت در جامعه است.

چه راهکاری را برای تقویت و ترویج این بعد از انسانیت پیشنهاد می کنید؟

جریان سازی توسط رسانه ها و به ویژه سینما و هنر هفتم می تواند نقش خوبی را در این راستا ایجاد کند. البته نمی توان نقش هنرهای دیگر را نادیده گرفت ولی هنر هفتم از آنجایی که عملاً بسیاری از اتفاقات را به صورت هنرمندانه در معرض دید مخاطبان قرار می دهد می تواند تاثیرگذاری مناسبی داشته باشد.

رسانه ها و هنرمندان چگونه می توانند در این راستا نقش خود را ایفا کنند؟

پیدا کردن سوژه های نهفته در دل جامعه و به تصویر کشیدن آنها می تواند تاثیر بسیار زیادی در اذهان عمومی داشته باشد. مثلا بسیاری از مردم جامعه از برخی نیازهای هم نوعان خود خبر ندارند و در این صورت هنرمندان باید با هنر خود این نیازها را چه بلحاظ عاطفی و چه بلحاظ اقتصادی شناسایی کنند و با به تصویر کشیدن آنها مردم را یه سمت حل این معضلات سوق دهند.

محتوای تولید شده در سینمای کشور با مضامین احسان و نیکوکاری را چطور ارزیابی می کنید؟

متاسفانه محتوای سینمایی تولید شده با مضامین انسان دوستانه فاصله زیادی دارد و باید به شدت تقویت شود که البته در چند سال اخیر با برگزاری جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان که با مضامین احسان و نیکوکاری پذیرای آثار هنرمندان است حرکتی نو و قابل توجه در این راستا است.

با توجه به آشنایی و حضور شما در جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان روند برگزاری این جشنواره را چطور ارزیابی می کنید؟

با توجه به اینکه این جشنواره به صورت موضوعی برگزار می شود مزایای بسیار زیادی را برای فیلم سازان جوان و همچنین فیلم کوتاه کشور دارد چرا که این جشنواره تولیدات فیلم سازان جوان را هدفمند می کند مثلا من از زمانی که تصمیم گرفتم برای جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات مستند خود را تولید کنم کاری هدفمند را آغاز کردم و در نتیجه اثری مطلوب را برای جشنواره ارسال کردم.

همچنین باید بگویم جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات با توجه به اینکه مورد استقبال هنرمندانی از سراسر کشور قرار میگیرد بستری را فراهم کرده است که هنرمندان سراسر کشور حداقل سالی یکبار همدیگر را در این جشنواره ببینند و از تجربیات دیگران بهره مند شوند.

و سخن پایانی….

تاکنون در جشنواره های مختلفی در سراسر کشور حضور داشتم اما تجربه ای که با حضور در جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات بدست آوردم برایم تکرار نشدنی است.

ضمن تشکر از عوامل برگزار کننده جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات باید اقرار کنم که هیچ یک از جشنواره های کشور به اندازه جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان به فیلم سازان جوان توجه ندارد و میتوان گفت این جشنواره دلگرمی خوبی برای فیلم سازان جوان کشور شده است.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *