رسول صدرعاملی:نقش سینما در فرهنگسازی جامعه بی بدیل است/آثار حسنات باید در فضای مجازی به نمایش درآید

گزارش تحلیلی جشنواره پنجم حسنات (بوشهر): ارسال 28 اثر به دبیرخانه جشنواره حسنات/4 اثر داستانی به بخش مسابقه راه یافت
فوریه 23, 2016
تجلیل از موسسه خیریه صدیقین در پنجمین جشنواره فیلم کوتاه حسنات
فوریه 23, 2016

رسول صدرعاملی؛ ازجمله کارگردان های مطرح کشورمان است که از هفده سالگي با خبرنگاري فعاليتش را آغاز و تا سال 1359 به عنوان گزارشگر، قصه نويس، دبير سرويس حوادث و سپس دبير سرويس پارلماني با روزنامه اطلاعات همكاري داشت. او اولین فعالیت‌ سینمایی خود را با تهیه کنندگی فیلم «خونبارش» درسال ۱۳۵۹ به کارگردانی امیر قویدل آغاز نمود و اولین فیلمش را با نام”رهایی” در سال ۱۳۶۱ ساخت.

صدرعاملی در عرصه‌های کارگردانی، نویسندگی وتهیه‌کنندگی سینما فعالیت دارد و آثار او توانسته جوایز متعددی را ازجشنواره‌های معتبر داخلی و خارجی همچون فجر، شیکاگو، لوکارنو، قاهره، فیل طلایی، بریسبان، رنه و… ازآن خود کند.

مجموعه آثاررسول صدرعاملی شامل ۱۳اثر (خونبارش ، رهایی ، گلهای داودی ، پاییزان، قربانی ، سمفونی تهران ، دختری با کفش‌های کتانی ، من ترانه پانزده سال دارم ، دیشب باباتو دیدم آیدا ، ‌شب، هرشب تنهایی ، زندگی با چشمان بسته و مستند مساحت زندگی) است که به جز فیلم سینمایی خونبارش که صدرعاملی تهیه کنندگی آن را برعهده داشته و مستند “مساحت زندگی” که روایتی از فعالیت‌ها و حضور او در سینمای ایران می‌باشد، تمام آثار این مجموعه توسط صدرعاملی، در مقام کارگردان و بین سالهای ۱۳۶۱ تا ۱۳۸۹ تولید شده است.

وي به غير از كارگرداني در نوشتن فيلمنامه نيز فعال بوده است كه از آن ميان مي توان به فيلمنامه « مي خواهم زنده بمانم » اشاره كرد. صدرعاملي همچنین تهيه كنندگي فيلمهايي از جمله: راه و بيراه، در كمال خونسردی، روزهاي خوب زندگي، شبيخون، برگ برنده، عروسک فرنگی، مستند داستانی پیاده روهای واراژدین، فیلم های تلویزیونی قفل یعنی کلید، یک فنجان چای گرم و مستند های متعددی در زمینه جنگ و آسیب های اجتماعی، در سطح جامعه را بعهده داشته است.

رسول صدرعاملی با همکاری علی سرتیپی- محمدرضا تخت کشیان و غلامرضا موسوی در سال 1384 موسسه بین المللی فیلمیران را تاسیس کرد که هم اکنون بزرگترین توزیع کننده فیلم در کشور است و در چند سال اخیر بیش از 70% از تولیدات سینمای ایران توسط این موسسه پخش گردیده است.

با توجه به سوابق درخشان رسول صدرعاملی ،کارگردان با تجربه کشورمان که درعرصه های مختلف سینمای ایران فعالیت دارد خبرنگار ستاد خبری پنجمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات به سراغ ایشان رفته و برای ساعتی با این هنرمند به گفتگو نشسته که متن آن در ذیل آمده است.

به نظر شما جشنواره فیلم کوتاه حسنات چه تاثیری می تواند در فرهنگ سازی جامعه داشته باشد؟ در واقع پرداختن فیلمسازان به موضوعات انسانی چه خروجی می تواند درجامعه داشته باشد چه در فیلم و چه در عکس؟

باید بگویم اصولا خیرخواهی و توجه به همنوع در ذات همه مردم نهادینه شده است و کاری که جشنواره حسنات دراین زمینه می تواند جهت مباحث خیرخواهی و نیکوکاری در جامعه انجام دهد این است که در جشنواره حسنات دریچه های جدیدی از کمک به دیگران رابگشاید.مهم حضور داشتن است و اندازه کمک و نحوه آن چندان تفاوتی ندارد.

به نظر من جشنواره موضوعی حسنات در قالبی که انتخاب کرده است بسیار می تواند مثمر ثمر واقع شود ،البته ما درهمه فیلم های ایرانی رگه هایی از خیر خواهی را مشاهده می کنیم  ولی نحوه مطرح شدن این خیرخواهی ها بسیار با اهمیت است، اینکه هنرمند به شکل جذاب و باورپذیر بتواند مرز باریک بین شعار و و نصحیت کردن  را بشناسد و در قالب هنری خود به شکل هنرمندانه به آن بپردازد بسیار مهم است.

هنمرند باید بهترین نمایه ها را برای اثرش در نظر بگیرد و راههایی که مخاطب ازآن دلزده نشود را فرا گیرد. در این صورت جشنواره موضوعی و آثاری که برای آن ارائه می شود بسیار باور پذیر و تعمیم پذیرخواهد بود و با شرایط عالی میسر خواهد شد.

شما در پنجمین جشنواره حسنات داوری کدام بخش ر ا بر عهده دارید و نظر شما درباره آثار ارسالی چگونه است؟

من در این دوره از جشنواره داوری بخش داستانی و فیلم های مستند را برعهده دارم، با بررسی ها و مشاهداتی که داشتم  آثار را مناسب ارزیابی کردم.

به نظر شما فیلم و سینما به چه میزان می تواند در فرهنگسازی مضامین اصیل اجتماعی و اخلاقی درجامعه نقش داشته باشد؟

ما با یک اصل طبیعی روبه رو هستیم که نقش فیلم و سینما در نهادینه کردن مقوله های اجتماعی درجامعه بسیار والا و با اهمیت است. اگر جشنواره حسنات به شرایط خوب از لحاظ امکانات برسد و بتواند خود تولیدات و آثار فاخری داشته باشد می تواند در زمنیه الگو سازی بسیار فعال عمل کند.

جشنواره حسنات بایستی با سرمایه گذاری و با شناسایی استعداد هایی که می توانند برای اقدامات فرهنگی اثر گذار باشند به تولیدات هنری بپردازد و به افرادی که امکان تولید آثار فاخر دارند میدان دهد تا با پیشرفت تکنولوژی، زمینه ساخت آثار و رویدادهای جدید از احسان و نیکوکاری نیز در جامعه فراهم شود .

از سوی دیگر نباید تنها یک تعداد فیلم محدود در جشنواره به نمایش گذاشته شود و بعدا تمامی این ها به فراموشی سپرده شود . جشنواره باید برای خود برنامه ریزی داشته باشد به گونه ای که تمام آثار ارسال شده به جشنواره موقعیتی برای دیده شدن داشته باشد.

دست اندرکاران جشنواره حسنات باید با استفاده از فناوری های بروز در اینترنت و فضای مجازی فیلم های جشنواره حسنات را برای مردم به نمایش بگذارند تا مردم نیز از مضامین این فیلم ها بهره مند شده وعلاوه بر ترویج فعالیت های نیکوکاری در جامعه افرادی که مشتاق به ساخت فیلم هستند دراین زمینه مشغول به کار شوند چه بسا که در این میان حتی سرمایه گذاران ساخت فیلم نیزبه میدان بیایند.

پیشنهادم به مسئولان جشنواره این است که با ایجاد یک سایت دائمی برای کاربران خود و دریافت هزینه اندک نسبت به فروش فیلم های ارسالی به پنجمین جشنواره حسنات د رفضای مجازی اقدام کنند تا مردم با پرداخت هزینه ناچیز بتوانند درطول سال و به صورت دائمی ازاین فیلم ها بهره مند شوند.

به کارگیری تمامی این نکات باعث می شود تا به نحوی برای کمک به فیلمسازان منتخب جشنواره نیزقدمی برداشته شود این است و انگیزه و رغبتی برای جوانان تا به دنبال ساخت فیلم های جدید و بهتر بروند.

البته در این زمینه نهاد هایی مانند استانداری ، شهرداری و غیره نیز باید به کمک جشنواره حسنات بیایند تا در این زمینه جشنواره حسنات بهتر دنبال شود.

به نظر شما چگونه جشنواره حسنات می تواند به اهداف بالاتر و متعالی برای حضور در جشنواره ها و رخداد های بین المللی برسد؟

به عقیده من باید در جشنواره حسنات زمینه و بستر سازی و کار پژوهشی جدی انجام شود و استعدادیابی صورت گیرد تا فیلمسازان برتر به حال خود رها نشوند و در این زمینه از آنها برای ساخت تولیدات فاخر از سوی دبیرخانه جشنواره استفاده شود.

این استعدادها می توانند در پیدا شدن مضامین ناب، متنوع و به روزکمک  کنند. در حال حاضر نیاز های نیازمندان گسترده تر شده و قالب های کمک کردن نیز با ابعاد جدیدی همراه شده است .

جشنواره حسنات یک رویداد بسیار خاص است که تاکنون نمونه ای از این جشنواره را در کشور مشاهده نکرده ام، بسیار جای خرسندی است که چنین جشنواره ای به نام حسنات دراصفهان و با هدف دستگیری از افراد نیازمند و در قالب یک کار فرهنگی برگزار می شود. مهمترین نتیجه و نقش این جشنواره فرهنگسازی است که باعث می شود دیگر حوزه ها مانند ابعاد  اقتصادی و اجتماعی نیز در آن پررنگ تر شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *