محمد عیدی: جشنواره حسنات برند شهر فرهنگی اصفهان است
می 12, 2018
رسول صدرعاملی: جشنواره حسنات هر ساله استعدادهای فیلمسازی را به عرصه هنر معرفی می کند
می 13, 2018

بازیگر پیشکسوت اصفهانی در نشستی با هنرمندان در نخستین شب هفتمین جشنواره حسنات گفت: امروز اگر فرشچیان، فرشچیان شده و هنرمند بنام و ماندگار در اذهان باقی مانده است به دلیل همت خودش بوده است.

وی افزود: فرشچیان دلسوزانه در راستای زنده نگه داشتن هنر نقاشی و مینیاتوری قدم برداشته اما اگر مثل هر هنرمند دیگری منتظر کمک و حمایت مسئولان می‌نشست به طور قطع امروز این جایگاه را نداشت.

اکلیلی با بیان اینکه امروز شاهد هنرجویان پر انرژی هستیم که زمینه برای استفاده از استعداد آنها وجود ندارد، اضافه کرد: دلسوزی در حوزه هنر نداریم و اگر به همین روند ادامه دهیم هنرمندان با استعداد کشور به خارج عزیمت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه امروز شاهد برگزاری گپ های فرهنگی بسیاری هستیم که البته نیاز است اما خروجی از این جلسات دیده نمی‌شود، گفت:  اغلب این گپ‌ها وقت گذرانی است و نیاز به ساماندهی دارد.

اکلیلی با بیان اینکه در حال حاضر در هنر تئاتر تعداد بازیگران بیش از تماشاچیان شده است، تاکید کرد: این شرایط یک دهن کجی به حوزه هنر است.

وی تصریح کرد: در اصفهان باید تئاتر تماشاچی داشته باشد و همانند تئاترهای گذشته با استقبال پرشوری از مردم مواجه شویم.

 این هنرمند پیشکسوت تئاتر با بیان اینکه امروز کار کمدی و خنداندن مردم بسیار سخت شده است، افزود: در شرایطی که مردم با سختی زندگی می‌کنند و با حجم زیادی از مشکلات مواجه‌اند، خنده روی لب هایشان آوردن بسیار سخت و طاقت فرسا شده است.

وی اضافه کرد: در سالنی مانند سالن فرشچیان که با یکسری حلبی نماسازی شده است و نمای آن همه غم‌های عالم به ذهن می‌آورد چطور می‌توان تئاترهای خنده‌دار به نمایش در آورد و مردم را در این محل دور هم جمع کرد.

اکلیلی با تاکید بر اینکه برای احیای تئاتر اصفهان نیاز به ساخت یک مکان مختص نمایش تئاترهای طناز و با بازیگران طنزپرداز داریم، افزود: این محل باید محلی برای دور همی و گردهمایی هنرمندان شود و بتوانیم چراغ تئاتر در این مکان روشن کنیم.

وی با بیان اینکه اداره اوقات زمین‌های اوقافی بسیاری در اختیار دارد که برای کار فرهنگی وقف شده است، گفت: اگر تنها یک زمین برای احیای تئاتر اصفهان وقف شود می‌توانیم با زیباترین طراحی‌ها و ایجاد یک پارکینگ بزرگ نسبت به تربیت بازیگران و نمایش تئاترهای بومی اصفهان اقدام کنیم و با این کار بار دیگر خنده را روی لب‌های مردم بیاوریم و حرف‌های دل مردم را روی صحینه بیاوریم.

وی با اشاره به اینکه هنرمندان ما نباید دغدغه این را داشته باشند که سالنی اجاره کنند و با نمایش‌های بی مایه مجبور به تامین هزینه اجاره سالن شوند، افزود: بلکه باید یک مکانی برای نمایش تئاتر  باشد که هنرمندان فارغ از مسائل مالی اقدام به تولید تئاترهای پر مایه و طنز اجتماعی شوند که حرف دل مردم اصفهان را به صحنه نمایش بیاورد.

اکلیلی با بیان اینکه سال گذشته شاهد هزینه 500 میلیون تومانی برای پیر غلامان بودیم، گفت: این در حالی است که اصفهان آنقدرمداح دارد که باید مداح صادر کنیم در صورتی که تئاتر اصفهان مظلوم واقع شده است هنری که می تواند فرهنگ بومی اصفهان را ارتقا دهد و خنده و شادی را به زندگی مردم بیاورد که امروز نیاز ضروری است.

وی با بیان اینکه در کشورهایی مانند فرانسه شهرداری متولی احیای تئاتر  و حامی هنرمندان است، تصریح کرد: این در حالی است که در اصفهان شهردار و استاندار خود مانع جدی برای احیای تئاتر هستند و از اینکه بخواهیم حرف مردم را به صحنه نمایش بیاوریم دل نگرانی داشته و جلوی ما می ایستند و از این رو با دست خالی نمی توانیم تئاتر اصفهان را احیا کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *