برگزاری نشست تخصصی آموزشی پیرامون موضوعات جشنواره
مارس 4, 2013
سحر جعفری جوزانی: کارگردانان باید از فیلم کوتاه آغاز به کار کنند
مارس 4, 2013

جلسه نقد و بررسی آثار کارگردان برجسته ایران، مسعود جعفری جوزانی، در سومین روز برگزاری سومین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و ستاد خبری جشنواره، جلسه نقد و بررسی با حضور مسعود جعفری جوزانی و دخترش سحر جعفری جوزانی و زاون قوکاسیان، دبیر جشنواره برگزار شد و دو اثر” تصویر شکسته” و “با من حرف بزن” از آثار این هنرمند به نمایش در آمد.

زاون قوکاسیان به وجود یک تم واحد در اکثر آثار جوزانی به نام ایران اشاره کرد و از او در این مورد و چنین حسی در وی که سالها خارج از کشور زندگی کرده سوال کرد.

جوزانی ضمن ابراز خوشحالی از حضور پرشور جوانان فیلمساز در این جلسه گفت واقعیت بشر چیزی جز آموخته هایش، محیطی که در آن پرورش یافته و فرهنگی که در آن رشد کرده نیست.

 وی در ادامه افزود: از بچگی با اشعار شاعران بزرگ ایران آشنا بودم و آنها را حفظ می کردم و یکی از کتابهایی که در زندگی من اثر زیادی گذاشت منطق الطیر عطار بود. وی با اشاره به اینکه منطق الطیر احساس پرنده بودن را در وی بیدار کرده ادامه داد همین احساس باعث شد که رفتن برایم جذاب شود و سفر را شروع کنم.

وی افزود سپس فرهنگی که در آن رشد کرده و از هر لحظه اش لذت برده بودم مرا به سمت خود می کشید.

جوزانی در پاسخ به این سوال که چگونه اولین فیلمهایش را ساخته به سالهای تحصیلش در خارج از کشور و نقش سودمند کارگاههای آموزشی اشاره کرد و گفت در کارگاه، استاد و شاگرد وجود ندارد همه با هم در تجربیات و آموخته هایشان شریک می شوند، سوال ایجاد می کنند و سعی می کنند به سوالهای هم جواب دهند.

وی با تاکید بر اینکه خودش از این روش برای آموزش استفاده کرده گفت اولین چیزی که به ما یاد دادند این بود که مدارک زیاد بدون پشتوانه و خلاقیت ارزشی ندارد.

وی به نقش تاثیر گذار کار گروهی در فیلم سازی اشاره کرد و گفت این یک فرد نیست که فیلم می سازد بلکه یک تیم است که اثر را خلق می کند.

وی با تاکید بر اینکه اگر اثری بتواند در انسان حسی را بر انگیزد دیگر مهم نیست در کجا ساخته شود، روستا یا شهر، گفت: در همین تضادها است که خدا تجلی می یابد و ما می خواستیم همین تضادها را نشان دهیم.

وی با بیان این نکته که دانایی به معنی فهمیدن چیزی است که خواهان گفتن آن به دیگری هستیم، افزود: فیلم موعظه نیست و فیلم ساز باید احساسش را با دیگری شریک شود و احساس را در دیگران برانگیزد.

وی در مورد سریال ماندگار ” در چشم باد” گفت کنش ملت ما هنگام هجوم در هر موقعیتی که قرار گیرد یک چیز است و آن اینکه در زیر یک سقف امن و ثابت به نام اتحاد جمع می شوند.

جوزانی به شناخت امام خمینی(ره) ازرسانه اشاره کرد و گفت هنگام ساخت مستند” به سوی آزادی” دیدم که امام به خوبی به نقش رسانه در حکومت واقف است و برای همین هنگام سخنرانی در بهشت زهرا در سال 57 فرمود: “ما با سینما مخالف نیستیم”.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *