فراخوان پنجمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان (باموضوع احسان ونیکوکاری)
مارس 3, 2015
نکویی: هدف جشنواره حسنات گستردن سفره نیکوکاری در ذهن جامعه است
مارس 7, 2015

کارگردان توانای کشورمان گفت: فیلم نامه نویسان باید انسجام آثار خود در هنگام ایده پردازی به فرم اصلی اثر توجه داشته باشند چرا که در صورت تغییر آن تمام روایت تغییر خواهد کرد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان بهنام بهزادی در نشست تخصصی – آموزشی هفته فیلم حسنات که با موضوع شکل دهی به ایده برگزار شد ضمن گرامی داشت یاد و خاطره زاون قوکاسیان دبیر هنری فقید جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اظهار داشت: در این راتا آرزو دارم که روح این هنرمند بزرگوار همراه با آرامش ابدی باشد و از رهنمودهای وی در سال های آینده نیز بهره برداری داشته باشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه تمام داستان‌ها و مفاهیم در قالب فیلم یکبار ساخته شده‌اند، اظهار داشت: در این راستا باید اثری را خلق کنیم که علی رغم استراک موضوعیت پیام‌های مختلفی را داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه فیلمسازان باید حرف‌های تکراری را باید در قالب نو به نمایش بگذارند، ادامه داد: از این رو ضروری است که ایده‌هایی که به ذهن فیلم نامه نویسان می‌رسد مورد حلاجی قرار گیرد و حداقل 12 بار بازسازی شود.

این کارگردان توانای سینمای کشورمان با تاکید بر اینکه برخی از ایده‌ها ممکن است در زمان فعلی مورد پسند برخی از افراد قرار نگیرد، افزود: باید توجه داشته باشید که این ایده‌های نو در زمانی نه چندان دور مورد توجه ویژه قرار خواهند گرفت همانطور که شعرهای سهراب سپهری در زمان خود مورد پسند نبود.

وی با بیان اینکه فیلنامه نویسان باید در آغاز ایده اصلی و محوری خود را تعریف کرده و فرم را بر اساس آن تعریف کنند، ابراز داشت: چنانچه بخواهید محتوای ایده خود را تغییر دهید لازم است که فرم را تغییر دهید در این راستا باید نسبت به ایده پرازی اولیه دقت کافی را داشته باشید.

بهزادی در خصوص شخصیت پردازی در فیبم‌های داستانی نیز گفت: در این راستا باید توجه داشته باشیم که شخصیت در آثار داستانی باید دارای دو ضعف روان شناختی و اخلاقی داشته باشد که این دو ضعف در برخی از صحنه‌‌های مهم فیلم نشان داده می‌شود.

وی در ادامه اشاره ای هم به تفاوت قهرمان و حریف در فیلم های داستانی کرد و افزود: باید توجه داشته باشیم که هدف حریف در این فیلم ها غلط بوده و این در حالی است که قهرمان همیشه اهداف صحیح را دنبال می‌کند.

بهزادی تسلط کارگردان به انگیزه فیلمنامه نویس را ضروری دانست و ابراز داشت: فیلمنامه نویس باید حس خود را به خوبی به به کارگردان القا کند تا بازیگر نیز از این حس بهره برده و آن را به بینندگان القا کند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که در سال آینده پنجمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان با حمایت ارگان‌های مدعی حمایت کننده فرهنگ به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *