کارگاه ها و نشست های تخصصی
فوریه 27, 2013
محل برگزاری سومین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات در 6 استان برگزار کننده
فوریه 28, 2013

به گزارش روابط عمومی و ستاد خبری سومین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات و به نقل از دبیرخانه، در سومین سال برگزاری این جشنواره  مراسم بزرگداشت مسعود بهنام، صدابردار فقید ایران برگزار خواهد شد.

مسعود بهنام در سال 1334 در شهر کرمانشاه دیده به جهان گشود.

بهنام کار در سینما را همزمان با مدرسه شروع کرد و در چهار، پنج سال آخر فعالیتش در دانشکده، صدابرداری و صداگذاری تئوری و عملی رشته تخصصی صدابرداری بخش فنی دانشکده را هم تدریس می‌کرد.

وی سال 52 وارد مدرسه عالی سینما و تلویزیون شد و با صدابردارهای مختلف آشنا شد و با آنها همکاری ‌کرد و در سال 1354 از آنجا فارغ التحصیل شد.

بهنام اواخر سال 54 که در مدرسه استخدام شد، یک فیلم بلند داستانی به نام «با مرگ ماهی‌ها» به کارگردانی رضا آزادی را برای تلویزیون صدابرداری و صداگذاری کرد.

نخستین فیلمی که مسعود بهنام صدابرداری کرده فیلم «شبح کژدم» به کارگردانی کیانوش عیاری در سال 64 است. وی در سال 73 استودیو بهمن را تاسیس کرد.

وی درباره استودیو بهمن می‌گفت: «استودیو بهمن یکی از دو فرزند من است. استودیو فرزند بزرگ‌تر من است چون دخترم تازه 14 ساله شده است.»

مسعود بهنام صدابرداری و صداگذار فیلم‌های مختلفی چون: شبح کژدم، آن سوی آتش‌، لنگرگاه‌، ماهی ،‌ روز باشکوه‌، تمام وسوسه‌های زمین‌، آخرین روز بهار‌، دادستان‌، دو نیمه سیب‌، نان و شعر‌، بوی خوش زندگی‌، عاشقانه‌، سفر به چزابه‌، براده‌های خورشید،‌ ساغر‌،‌ کمکم کن‌، کیسه برنج‌، بودن یا نبودن‌، زمانی برای مستی اسب‌ها‌، بوی کافور عطر یاس،‌ شب یلدا،‌ نیمه پنهان‌، متولد ماه مهر‌، شام آخر‌، کاغذ بی‌خط‌، نان و عشق‌ ،‌موتور هزار‌،دوئل،‌ واکنش پنجم و…. را در کارنامه دارد.

همچنین سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری را هم در سال 1375 برای فیلم «براده‌های خورشید» از پانزدهمین جشنواره‌ فیلم فجر دریافت کرد.

مسعود بهنام صدابردار و صداگذار سینمای ایران، شامگاه 6 بهمن ماه 1391 درگذشت. سومین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات به منظور گرامیداشت یاد و خاطره این هنرمند فقید و به پاس ارج نهادن به سالها فعالیت هنری این هنرمند گرانمایه بزرگداشت وی را برگزار می کند. شایان ذکر است این دوره از جشنواره از 11 لغایت 14 اسفند ماه سال جاری در اصفهان برگزار می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *