از نقد آرگو تا چالشهای پیش روی سینمای ایران
مارس 4, 2013
جلسه نقد و بررسی آثار مسعود جعفری جوزانی
مارس 4, 2013

نشست تخصصی آموزشی پیرامون موضوعات جشنواره در سومین روز برگزاری سومین جشنواره فیلم کوتاه حسنات با حضور دکتر سید ابراهیم میرشاه جعفری و حجت الاسلام والمسلمین ارزانی برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره در ابتدای این نشست زاون قوکاسیان با مرور سلسله نشستهایی که در طول سال برگزار شده گفت با توجه به اینکه سمت و سوی داستانها و نگاه مستند فیلمسازان و موضوعات مطرح شده در فیلمها توانسته به اهداف جشنواره نزدیک شود ابراز امیدواری کرد این ادامه این نشستها  بتواند کمک بیشتری به هنرمندان بکند.

در ادامه جلسه دکتر میر شاه جعفری با تاکید بر اهداف جشنواره ها و فستیوالهای جهانی برای انتقال فلسفه، تفکر و باوری که به آن اعتقاد دارند خاطر نشان کرد کانون  حسنات نیز با توجه به همین مسئله جشنواره حسنات را برگزار کرده است.

وی تصریح کرد جشنواره حسنات سعی کرده صرف نظر از جنبه های ایدئولوژیکی، جغرافیایی و دیگر آیتم هایی که وجه تمایز بین انسانها است به مقوله احسان و نیکوکاری و خیرخواهی بپردازد.

وی با بیان رشد قابل توجه کیفیت آثار از نظر فنی و تکنیکی تصریح کرد متاسفانه با همه تاثیرگزاریهای تخصصی، جهت گیری اصلی که همان احسان و نیکوکاری و مصادیق آن بوده در حد و اندازه مورد انتظار ارائه نشده است. وی ادامه داد البته پیشرفت خیلی سریع در این زمینه را هم نمی توان در دوره سوم انتظار داشت و امید می رود این هدف در دوره های پنجم و ششم تحقق یابد.

وی همچنین افزود آنچه در جشنواره مد نظر است ارکان اصلی آن یعنی دین و انسان می باشد که خط ارتباطی آنها همین احسان و نیکوکاری است.

وی مشکل جدی در جامعه را نوع معرفی دین دانست و تاکید کرد اگر بتوانیم با ابزار هنر معرفی درستی از دین ارائه دهیم مطمئنا توانسته ایم وظیفه فرهنگی خود را به درستی انجام دهیم.

در ادامه بحث حجت الاسلام ارزانی احسان و نیکوکاری و خیراندیشی را دغدغه مشترک همه انسانها عنوان کرد و گفت احسان به دنبال تعالی بخشیدن به مفاهیم حیات بخش است. وی جایگاه انگیزه و محبت را در این مقوله بسیار مهم دانست و افزود احسان و نیکوکاری در تمام لایه های جامعه بشری ملموس است و این جشنواره سعی می کند با ابزار ارزشمند هنر احسان و نیکوکاری و احیای آن را دنبال کند.

وی تصریح کرد درون آدمی دنیای بزرگ و شگرفی است و حتی اگر شخصی دیندار هم نباشد  در درون و ذات خود به ارزشهای دینی خواهد رسید و این موضوعی است که دراکثر فیلمها و سریالها دیده می شود.

وی در پاسخ به سوال آقای معظم که چگونه در دنیای مدرن معاصر می توانیم این مفاهیم با ارزش را به گونه ای باورپذیر به مخاطب ارائه کنیم خاطر نشان کرد هر انسان را باید در سطح خودش سنجید و متناسب با آن برایش هنر ارائه کرد.

در ادامه دکتر جعفری به نامه 67 امام علی(ع) خطاب به حارث همدانی اشاره کرد و گفت در این نامه 30توصیه اخلاقی در مورد باید ها و نبایدهای رفتاری وجود دارد . در یکی از این توصیه ها امیرالمومنین می فرماید پرهیز کن از رفتار و عملی که عامل به آن از انجامش خشنود است اما عامه مردم از آن ناراضی هستند. این گفته امیر نشان می دهد که عامه و جمع در فرهنگ دینی دارای هویت و شخصیت است.

وی به گفته دیگری از امیر مومنان اشاره کرد و گفت در جای دیگر می خوانیم بپرهیز از کاری که اگر در مورد آن از تو سوال سود مجبور باشی آن را انکار کنی یا عذرخواهی کنی یا در جای دیگر می فرماید بپرهیز از عملی که وقتی تنها هستی انجام می دهی اما از انجام آن در جمع اجتناب می کنی.

در ادامه حجت الاسلام ارزانی با مقایسه سینمای قبل و بعد از انقلاب گفت سینمای امروز ما در حوزه مکارم اخلاف دارای حرف و سخن است و خیلی از مفاهیم منتقل شده به جامعه از خلال همین آثار بعد از انقلاب بیرون آمده است.

وی با اشاره به تولیدات خوب در مورد دفاع مقدس در زمان جنگ تحمیلی و بعد از آن خاطر نشان کرد البته ما هنوز نتوانسته ایم حداکثر استفاده را از امکانات و ظرفیتها انجام دهیم. وی با اشاره به لزوم همکاری و در کنارهم قرار گرفتن علمای دینی و هنرمندان و فیلمسازان تاکید کرد همکاری این دو گروه با یکدیگر می تواند در باورپذیر کردن مفاهیم دینی ارائه شده در قالب تصویر کمک شایانی بکند.

در ادامه جلسه مهمانان و فیلمسازان شرکت کننده در جشنواره به پرسش و پاسخ با یکدیگر پرداختند.

1 دیدگاه

  1. محمد گفت:

    من كه نفهميدم اين كلاس ها ، مخصوصن كلاس فيلمنامه نويسي براي چه قشري برگزار شد!
    اينجانب را كه فقط با يك تماس تلفني چند ثانيه اي و ذكر اين نكته كه حتمن صبح چهاردهم به هتل سفير بيايم و بدون ذكر توضيح ديگري ( مبادا كه زودتر بياييم و سربار شويم) براي اختتاميه دعوت كرديد و با توجه به فاصله زياد اين امكان را نداشتم. انشاا… در جشنواره هاي بعدي فكري براي شهرستاني ها و دعوت از آن ها انجام دهيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *