حسنات افتخاری برای اصفهان است
مارس 7, 2017
اکران فیلم‌های جشنواره حسنات در روستای مرزی افغانستان
مارس 7, 2017

داور ششمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات گفت: ما نباید حرف کارگردان های بزرگ را تکرار کنیم زیرا اگر کپی کردن خوب بود چهار هزار فیلم سینمای هند که مانند یکدیگر هستند باید خوب از آب در می آمدند.

به گزارش ستاد خبری ششمین جشنواره فیلم کوتاه حسنات، ابراهیم حقیقی در کارگاه «نوجویی و نوآوری» اظهار کرد: اگر می خواهیم اثری بسازیم باید ببینیم چه دردی داریم، آیا عاشق هستیم؟ طلاق گرفته ایم؟ فرزندی آماده ازدواج داریم؟ یا هر موضوع و روایتی دیگر.

وی افزود: وقتی روایت هایی این گونه داریم چرا باید توانایی خود را در درام های آبکی نشان دهیم مانند فیلم های سینمایی هندی و سریال های ترکی، این ابزاری که در اختیار است فقط کمی تخیل می خواهد. اگر دانش درک زیبایی شناسی را نداشته باشیم روایت ناقص می ماند.

این گرافیست اضافه کرد: قصه فیلم «خانه دوست کجاست» را در دو خط می توان روایت کرد، کودکی که متوجه می شود دوستش دفتر مشق خود را جا گذاشته و حالا او می خواهد این دفتر را در روستایی آن طرف تپه به دست دوستش برساند، اما از همین قصه کوتاه فیلم خوبی ساخته شده است.

حقیقی تصریح کرد: تصاویر در حوزه ارتباط تصویری، مثل واژه ها در حوزه زبان هستند. وقتی دو تصویر را کنار هم بگذاریم دو واژه را کنار هم گذاشته ایم، دو تصویر در کنار هم یک موضوع و روایت را به وجود می آورد. روایت واژه ها در حوزه زبان اتفاق شاعرانه است و زبان فارسی پر از این مفاهیم شاعرانه بوده و هست. از هر کلمه یک تصویر در ذهن ما تشکیل می شود اگر به یک جمع بگوییم یک درخت را طراحی کنید به تعداد افراد جمع درخت های گوناگون حاصل می شود.

این گرافیست و طراح گفت: در طول سالیان اخیر اتفاقاتی که در هنرهای تجسمی افتاده است در فضای فیلم و سینما نبوده است. زیرا دگرگونی و نوآوری در سینما کمتر اتفاق افتاد. نوآوری و معاصر کردن یعنی با زبان امروز چگونه روایت خودمان را بازگو کنیم. ما نباید حرف کارگردان های بزرگ را تکرار کنیم زیرا اگر کپی کردن خوب بود چهار هزار فیلم سینمای هند که مانند یکدیگر هستند باید خوب از آب در می آمدند.

ابراهیم حقیقی اضافه کرد: انیمیشن خیلی به رفتار امروزی و معاصر نزدیک است، اما باید قبول کنیم ما ابزار ساخت انیمیشنی مانند «آواتار» را نداریم. اگر ماشین می سازیم دلیل نمی شود بتوانیم موشک هم بسازیم اما با ماشین هم می توان سفرهای طولانی رفت. پس با همین ابزار ساده هم می توان فیلم انیمیشن کوتاه، ساده و خوب ساخت، لزومی ندارد با آن ابزارهای حیرت انگیز و پیشرفته هالیوود فیلم بسازیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *