احمدی:جامعه نیازمند نگاه‌‌های عمیق به مبحث نیکوکاری است/فیلمسازان به شکل تخصصی برای حسنات فیلم می‌سازند

گزارش تحلیلی جشنواره پنجم حسنات (اردبیل): ارسال 28 اثر به دبیرخانه جشنواره حسنات/3 اثر به بخش مسابقه راه یافت
فوریه 23, 2016
اکبری: هنرمندان فراتر از ذهنیت جامعه به موضوع حسنات بپردازند/ضرورت تبیین مضامین مرتبط با نیکوکاری برای هنرمندان
فوریه 23, 2016

عضو هیئت انتخاب جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات گفت: نگاه‌های جذاب، گسترده و جدید به حوزه نیکوکاری درمیان فیلم‌های جشنواره  حسنات داشتیم؛ جامعه ما به این نوع نگاه نیازمند است تا مفاهیم حسنات را در لایه‌های عمیق جامعه جست و جو کنیم.

فرشاد احمدی در گفتگو با ستاد خبری جشنواره حسنات در ارتباط با کیفیت آثار مستند ارسالی و راه یافته به جشنواره اظهار داشت: موارد انسانی محدود به موردهای خاص در ذهن جامعه نیست و بر  این اساس  از دیدگاه من در بخش مستند 80 درصد فیلم‌ها به شکل مستند و غیرمستند به این امر می‌پرداخت.

وی با بیان اینکه ارتباط فیلم‌ها با موضوع حسنات از مولفه‌هایی بود که برای انتخاب فیلم‌ها درنظرگرفتیم، افزود: برخی فیلم‌ها واقعا نگاه جدید و دیدگاه‌های نوینی به موارد انسانی داشت و حتی من امیدوارم که در پنجمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات جایزه بگیرد چراکه با نگاه متفاوتی به مقوله انسانی پرداخته بود.

عضو هیئت انتخاب جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات با بیان اینکه نگاه‌های جذاب، گسترده و جدید به حوزه نیکوکاری درمیان فیلم‌های جشنواره داشتیم، تاکید کرد: جامعه ما به این نوع نگاه نیازمند است تا مفاهیم حسنات را در لایه‌های عمیق جامعه جست و جو کنیم.

وی ادامه داد: مفاهیم ساده‌ای مانند آموزش برای از میان برداشتن برخی ناهنجاری‌ها می‌تواند در وادی احسان و نیکوکاری بسیار معنادار باشد چراکه گاهی کمک به یک فرد در این گونه مسایل در نهایت تاثیر عمیقی بر جامعه خواهد داشت.

احمدی گفت: بر این اساس آثار مرتبط با احسان و نیکوکاری در جامعه در میان فیلم‌های مستند بسیار بودند اما 50 تا 60 درصد آثار حالت شعاری داشتند و درصد پایین‌تری در مفهوم نیکوکاری و حسنه دقیق شده بودند.

وی در ارتباط با ارزیابی آثار به لحاظ فنی نیز گفت: در این زمینه تا حدودی ضعف داشتیم بدین معنا که سوژه‌های فیلم  بسیارمناسب و در حدعالی بود اما ساختار فیلم به گونه‌ای است که نمی‌توان به آنها فیلم مستند اطلاق کرد.

وی اضافه کرد: البته  در میان آثار راه یافته به بخش مسابقه تاحدی این ضعف‌ها کمتر بود اما باز هم عدم شناخت ساختاری در بسیاری از کارها مشهود بود.

تحولی در  ساخت فیلم‌های مستند در سالهای اخیر

عضو هیئت انتخاب جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات با تاکید بر اینکه تحولی در  ساخت فیلم‌های مستند 4 تا 5 سال اخیر رخ داده است، ابراز داشت: امروز تعاریف معمول برای فیلم‌های مستند به نوعی عوض شده است.

وی با اشاره به اینکه در واقع به تصویر کشیدن واقعیت‌ها بحثی است که مدتها میان مستندسازان مسئله ساز بوده است، گفت: فیلم مستند  برخورد خلاقانه فیلمساز با یک امر واقعی است؛ در سینمای حقیقت فیلمساز حق ندارد دیدگاه خود را در فیلم وارد کند و باید همان چیزی که وجود دارد را خالص نشان دهد.

احمدی تاکید کرد: حتی برخی معتقدند زمانی که فردی پشت دوربین می ایستد و کادربندی انجام می‌دهد به این معنا است که تنها بخشی از واقعیت را نشان میدهد چراکه بیبنده در محیط حضور ندارد و احساس های چندگانه گرما و سرما و غیره را نمی‌توان در اختیار مخاطب قرار داد .

وی با بیان اینکه گونه جدیدی از فیلم‌های مستند با یک نگاهی نو به مسئله می نگرند، ابراز داشت:  بر این اساس برخی فیلم‌های مستند (narrative) دارای قصه و روایت و برخی no narrative  است و روایت ندارد.

عضو هیئت انتخاب جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات  تصریح کرد: یک گزارش فوتبال را نیز می‌توان در گونه مستند گزارشی به حساب آورد اما این مستند در 100 سال آینده قابل استفاده نیست مگر اینکه مانند بازی ایران و استرالیا اتفاق خاصی را رقم بزند.

مستندسازان ساختار فیلم‌های مستند را خوبی بشناسند

وی ادامه داد: بر این اساس اینکه به مستندسازان جوان پیشنهادی برای دستیابی به ایده‌ای بهتر و تقویت ساختاری فیلم ها بدهیم کمی پیچیده و سخت است اما  در یک نگاه کلی به آنها پیشنهاد می‌کنم که ساختار فیلم مستند را به خوبی بشناسند و مطالعه و تماشای فیلم‌های روز دنیا را در برنامه خود قرار دهند.

وی آینده جشنواره حسنات را روشن توصیف کرد و بیان داشت: این تاثیرگذاری نسبت به سالهای قبل بسیارخوب بوده است؛ به طور معمول فیلمسازان ابتدا فیلم را می سازند وسپس با رصد جشنواره‌های کشور، فیلم خود را به این جشنواره ها ارسال می‌کنند اما تخصصی بودن جشنواره حسنات این نکته مثبت را در خود نهفته دارد که فیلمسازان نیز به شکل تخصصی به جشنواره نگریسته و مختص آن فیلم می‌‌سازند.

 

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *