حسن اکلیلی :صدا و سیما باید برای اطلاع رسانی جشنواره مردمی حسنات اقدام کند
مارس 7, 2017
برنامه‌های جنبی ششمین جشنواره حسنات در آخرین روز اعلام شد
مارس 7, 2017

داور ششمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان گفت: فیلم ساز بودن سخت است و البته برای خانم ها سخت تر، بعضی ها هنوز فکر می کنند زن ها در بهترین حالت فقط می توانند منشی صحنه خوبی باشند.

به گزارش ستاد خبری ششمین جشنواره فیلم کوتاه حسنات، آیدا پناهنده در کارگاه «منابع الهام» در سومین روز از جشنواره حسنات که در سالن اجتماعات هنرستان هنرهای زیبا برگزار شد، اظهار کرد: منابع الهام بسیاری وجود دارند. مثلا بعضی از فیلمساز ها از زندگی خودشان الهام می گیرند و اتفاقات و تجارب شخصی زندگی خودشان را می سازند.

وی ادامه داد: الهام از زندگی شخصی باعث نمی شود که بعد از یک مدت سوژه کم بیاورید. چرا که زندگی دائما جریان دارد، شما در جامعه ای سیال و پویا زندگی می کنید و هر روز تجارب تازه ای را خواهید داشت، هر روز آدم تازه ای می شوید و عقاید روز گذشته خود را نفی می کنید.

این فیلم ساز افزود: اجتماع نیز منبع خوبی برای الهام است. یک جامعه هر روز پر از اتفاقات تازه و سوژه های نو است. فقط باید قدری هنرمندانه به اطراف نگاه کنید و حساس باشید. جهانی شخصی وجود ندارد، همین باعث می شود اگر حرفه ای به جهان نگاه کنید موضوع برای نوشتن و ساختن باشد.

پناهنده گفت: عنصر خیال نیز منبع بزرگی است. گاهی باید ذهنتان را به پرواز در آورید و و با تقویت خیال خود به منابعی برسید که هرکز در روی زمین پیدا نمی شود.

وی با اشاره به دوران دانشجویی خود ادامه داد: من در دوران دانشجویی بسیار دختر پر رویی بودم. وقتی تصمیم گرفتم فیلم برداری بخوانم همه اساتید مخالف بودند. تا آن تاریخ هرگز یک دختر فیلم برداری نخوانده بود. من و سه نفر از دوستانم با همه مخالفت ها باید حتما فیلم برداری می خواندیم.

این فیلم ساز ادامه داد: البته باید پذیرفت قدری هم خود زن ها کم گذاشته اند. بعضی ها هنوز فکر می کنند یک زن در بهترین حالت می تواند منشی صحنه خوبی شود و بخشی از ایراد این موضوع به خود ما زن ها باز می گردد که نتوانسته ایم جایگاه خود را تثبیت کنیم.

پناهنده افزود: فیلم سازی سخت است اما قطعا برای خانم ها سخت تر. دختر ها بدانید راه سختی را در پیش دارید، قوی باشید. اما چالش غیر قابل حلی نیست. باید صادق باشم که زن بودن در دنیای سینما گاهی هم یک پارامتر مثبت است. خوشبختانه در جامعه ما نگاه خوبی به زن های فیلم ساز شکل گرفته است.

وی ادامه داد: زمان ما فضا بسیار متفاوت بود. اینطور نبود که لینک فیلم کوتاهتان را برای کسی بفرستید و آنها فیلم شما را ببینند. فیلم ها هشت میلی متری بودند و اصولا کسی فیلم ما دانشجو ها را نمی دید. امروز جامعه بسیار فرق کرده است و برای پیشرفت مسیر های ساده تری هست.

این فیلم ساز با شاره به رقابت های جهانی سینما گفت: البته در دنیای سینمای جهان رقابت بسیار عجیبی حاکم است و موفقت در جهان اصلا ساده نیست. اگر خودتان را دوست داشته باشید و به خود احترام بگذارید قطعا فیلم های شما برای مردم دوست داشتنی و قابل احترام خواهد بود.

پناهنده افزود: تجربه های تله فیلم هایی که قبل از ورود به سینما داشتم خیلی به من کمک کرد. کار کردن با بازیگران و عوامل حرفه ای بسیار سخت است. کار کردن با آدم های حرفه ای دنیای عجیبی دارد. باید به همان اندازه که فیلم ساز خوبی هستید مدیر خوبی نیز باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *