سحر جعفری جوزانی: کارگردانان باید از فیلم کوتاه آغاز به کار کنند
مارس 4, 2013
علی بابایی: امسال سینما باید گریه کند
مارس 4, 2013

علیرضا منجمی می گوید: بیشتر آثار جشنواره در سبک ملودرام است و این، جشنواره را با محدودیت ژانر روبرو کرده است.

به گزارش خبرنگار ستاد خبری سومین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات در آخرین روز از جشنواره نشست تخصصی آموزشی فیلمنامه نویسان جشنواره سوم در نگارستان امام خمینی برگزار شد.

عطیه سلطانی عضو هیئت انتخاب فیلمنامه های ارسالی به جشنواره در این نشست گفت: متاسفانه برخی آثار به ظاهر به موضوع حسنات می پرداخت اما بطن اثر حاوی پیام های ضد اخلاقی بود.

وی ادامه داد: آثار زیادی نیز با عدم خلاقیت در موضوع روبرو بود.
این عضو هیئت انتخاب فیلمنامه در ادامه اظهار کرد: آثاری نیز یافت می شد که اقتباس شده و یا الهام گرفته از منابع دیگربود که فیلمنامه نویسان با در نظر نگرفتن حق مولف به ذکر منبع نپرداخته اند.

در ادامه این جلسه محسن علامه عضو هیئت انتخاب فیلمنامه های ارسالی به جشنواره تصریح کرد: برخی فیلمنامه ها یا دچار شعارزدگی بودند و یا در معنای حسنات دچار مشکل شدند که این باعث کلیشه ای شدن فیلمنامه ها شده بود.

محمد علی نجفی عضو هیئت داوران فیلمنامه های راه یافته به جشنواره گفت: به وضوح قابل مشاهده بود که موضوع بسیاری از فیلم نامه ها از آن خود نویسنده نیست.

وی تصریح کرد: این موضوع باعث مسلط نبودن نویسنده به موضوع و ضعف در پرداخت اثرشده بود.

نجفی اضافه کرد: من به نویسندگان جوان توصیه می کنم با اختصاص دادن زمان کافی سعی کنند که پیش از نوشتن فیلمنامه با موضوع انتخابی عجین شوند و تا احساس نکرده اند موضوع از آن خودشان است به نوشتن نپردازند.

در ادامه ناهید طباطبایی نویسنده و داور فیلمنامه های راه یافته به جشنواره گفت: آثار راه یافته به جشنواره از لحاظ تکنیکی آثار خوبی است اما از ایده های چندان بالایی برخوردار نبود.

وی افزود: نام گذاری از جمله مهمترین مسائل مربوط به فیلمنامه است و نام اثر نباید محتوای فیلم را فاش کند.

ناهید طباطبایی در ادامه تاکید کرد: بهتر است نویسندگان در کارهای اول از تجربه های خود بگویند تا اثرشان حالت تصنعی به خود نگیرد.

در ادامه این جلسه علیرضا منجمی گفت: تمامی آثار جشنواره با محدودیت ژانر مواجه بود برای مثال اثری با سبک علمی تخیلی، ویا طنز دیده نمی شد و بیشتر فیلمنامه ها در ژانر ملودرام پرداخت شده که شاید دلیل آن درست معرفی نکردن حسنات است.

طباطبایی در راستای این سخن افزود: در ادبیات و سینما طنز عنصر فوق العاده مهمی است هنرمندی که طنز را به عهده می گیرد از هوش بالا و ذهنی طناز برخوردار است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *